Krásný úsměv bez zubního kamene. Stačí dodržovat pár drobností

Krása 02. listopadu 2018 | 10:03 — Monika Moorová
Zubní kámen je ztvrdlý zubní plak, který na zubech zůstává po nedokonalém vyčištění. Je zdrojem mnoha obtíží. Zápach z úst a vznik parodontózy jsou asi nejklasičtější. Dá se tomu zabránit? Nebo je třeba se spoléhat jen na pravidelné a drahé návštěvy zubní hygieny?
Další 3 fotografie v galerii
Kvalitu zubů máme ve svých rukou / Shutterstock

Nejlépe je s novým přístupem v péči o chrup začít bezprostředně po návštěvě zubního hygienisty. Jestliže vám dokonale zbaví zuby kamene, nastává správná příležitost pro vás, abyste získanou kvalitu udrželi. Budete potřebovat několik pomůcek a samozřejmě trochu času. Ale vaše snaha se určitě vyplatí.

Vyberte kvalitní pomůcky

Potřebujete kvalitní zubní kartáček, který má relativně jemné štětinky a je co nejhustší. Preferujte kartáčky s menší hlavou, se kterou se dostanete i do zadních částí ústní dutiny. Nedejte na reklamu a nekupujte žádné tvarované kartáčky a vroubkované štětiny. Jsou to vyhozené peníze.

Určitě budete potřebovat mezizubní kartáčky o velikostech, které vám doporučí zubní hygienista. Kromě toho si pořiďte dentální nit a malý kartáček, kterým se dostanete i do těch nejobtížněji přístupných míst.

Volte zubní pastu podle vlastního výběru. Jestliže jste ale měli problémy se zubním kamenem, budete patrně potřebovat speciální pastu proti parodontóze. Podobně volte i ústní vodu. Hyzdí váš chrup zubní kámen? Poradíme, jak se ho rychle a efektivně zbavit.

Správný postup čištění

Čištění zahajte pomocí mezizubních kartáčků a dentální nitě. Pečlivě ošetřete zub po zubu příslušným rozměrem mezizubního kartáčku. Následně dočistěte mezizubní prostor pomocí nitě. Celý postup netrvá dlouho. Mezizubní kartáček stačí protáhnout jen několikrát každou mezírkou. Jde o to, že naruší vrstvu plaku, který pak snadno vyčistíte i pomocí dentální nitě a běžného kartáčku.

V druhém kroku použijte dentální niť. Opatrně začněte zespoda a postupně po jednom i druhém zubu táhněte vzhůru. Tím setřete vrstvu plaku i z prostoru mezi zuby. Samotná dentální niť by ale nestačila. První krok s mezizubním kartáčkem je potřeba, neboť zuby jsou tvarované a štětinky mají možnost vyhnat plak i z různých prohlubní.

Třetí krok je čištění běžným kartáčkem. Nakloňte ho tak, aby štětinky dobře pronikaly do místa, kde se setkává zub a dáseň. Je třeba, aby kartáček vyhnal plak právě z tohoto místa. Tam se totiž s oblibou usazuje a tvrdne v zubní kámen. Každému zubu věnujte samostatnou pozornost. Hůř přístupná místa dočistěte úzkým kartáčkem. Při čištění doporučujeme drobné krouživé pohyby. Nakonec pak pohyby od dásně přes zuby.

Poslední fází je výplach úst ústní vodou. Postupujeme dle návodu výrobce. Nepřekračujte doporučené dávkování ani doporučenou četnost.

Když se plak začne usazovat

Někdy se stane, že se nám nepodaří jeden den řádně vše vyčistit a plak začne tuhnout. V takovém případě je vhodné použít nějakou razantnější metodu. Doporučuje se vyčistit třeba dvakrát týdně zuby solí. Ta má schopnost vznikající zubní kámen odstranit. Stejně tak je účinná jedlá soda. Stačí do ní namočit kartáček a jemně čistit místa, kde kámen vzniká. Opatrně, abyste si ale nenarušili sklovinu. Proto tyto postupy provádějte jen jako doplněk obvyklého čištění. O netradičních metodách na odstranění zubního kamene jsme psali před časem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu