Recept na krásné a zdravé vlasy? Zkuste metodu, která neuvěřitelně funguje

Krása 12. června 2019 | 08:19 — Monika Moorová
Říká se jí No Poo a v posledních letech nabírá na popularitě po celém světě. Lidé zahazují šampony a postupně si vlasy myjí výhradně vodou. Lze to, i když hned na úvod je třeba předeslat, že ne každému bude tato metoda vyhovovat.
Další 4 fotografie v galerii
Díky metodě No Poo budou vaše vlasy zdravější / Shutterstock

Zkratka pro tuto metodu pochází z anglického „no shampoo“, v překladu „bez šamponu“. Jde o to, že se vlasy nemyjí běžně dostupnými prostředky, ale využívá se jen jedlé sody a octu. Tedy alespoň pro začátek. Postupně je pak možné přejít na mytí pouze čistou vodou. Přechod mezi sodou s octem a samotnou vodou trvá nejméně šest týdnů. Je to doba, po kterou si vlasy zvykají na úplně jiný styl zacházení a ošetřování.

Jedlá soda

Hydrogenuhličitan sodný je chemicky označený bílý prášek, který známe spíše pod názvem jedlá soda. Používá se zejména do kypřicího prášku, k neutralizaci kyselin či žaludečních šťáv. Jak funguje soda ve vlasech? Je to jednoduché. Vzhledem k tomu, že soda je silně alkalická (hodnoty má někde mezi 8-9), je schopná „otevřít“ šupinkovou strukturu vlasu. Vlasy tedy sodou důkladně omyjeme a poté opláchneme čistou vodou.

Soda po otevření vlasu skutečně vymyje veškeré nečistoty a odstraní i přebytečný maz. Pokud na metodu No Poo nechcete přecházet zcela, pak je vhodné sodu použít alespoň jednou do měsíce jako speciální kúru. Lžičku jedlé sody smíchejte s kondicionérem na vlasy (měl by mít co nejnižší pH) a naneste na vlasy. Nechte chvíli působit (maximálně minutu) a umyjte. Vlasy budou krásně hebké a lesklé.

Kromě toho je možné jedlou sodu používat i jako náhražku suchého šamponu. Využít se dá i k bělení zubů nebo čištění pleti.

Ocet

Traduje se, že dokáže pomoci unaveným vlasům bez lesku. Jeho obrovskou výhodou je totiž to, že dokáže z vlasů vymýt silikony, které se v nich nahromadily používáním běžné vlasové kosmetiky. Pokud nechcete vyzkoušet metodu mytí vlasů zcela bez šamponů a jiných dostupných prostředků, pak zkuste ocet použít alespoň občas. Přelijeme vlasy cca 150 ml vybraného octu a následně je důkladně opláchneme vodou.

Pozor – ocet se na vlasech nenechává působit. Už po prvním použití sami poznáte, že jsou vlasy zářivější, poddajnější a dokonale čisté. Ať už vyberete obyčejný, vinný či jablečný, působí téměř stejně a je jen na vás, který si vyberete.

Ocet má oproti sodě pH zase naopak silně kyselé. Způsobí, že se vlas – stále ještě otevřený po použití jedlé sody – uzavře. Navíc funguje jako kondicionér, a tím vrátí pH vlasů zpět na hodnotu 4,5.

Co se týče vnitřního používání octa, dokáže detoxikovat tělo, štěpí tuky a je vhodný pro redukci váhy a léčbu alergie. Dále čistí pleť, zbavuje akné, léčí bolesti hlavy, krku, břicha, podporuje správné trávení (proti zácpě, proti přemnožené candidě, posiluje žaludeční kyseliny), snižuje cholesterol a krevní tlak, odstraňuje parazity. (Dále čtěte: Mytí vlasů bez šamponu? Jaké jsou výhody a nevýhody).

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Bílá snad zastavila čas. Zpěvačka jen kvete a omládla i duševně

Okapy čistěte dvakrát do roka. Jen tak budou dobře fungovat a...

Z PET láhví se dají vyrobit praktické a zároveň hezké...

Kvalita spánku závisí i na čistém povlečení. Je třeba...

Pokud se rádi pusinkujete se svým psím mazlíčkem, můžete...

Bez správného stříhání se sladkých malin nedočkáte. Mezi...

Ohniště sluší nejen venkovským, ale i moderním zahradám....

Zavřít reklamu