Skvělý nápad, jak neobvyklým způsobem zužitkovat čerstvé levandulové květy

Ostatní 07. července 2019 | 09:03 — Ilona Cílková
Sezóna okouzlující levandule je stále v plném proudu a určitě i mezi vámi se najde nejedna fanynka této krásné rostlinky s neuvěřitelnou vůní a nádhernou barvou. Dnes vám poradíme, jak neobvyklým způsobem zužitkovat čerstvé květy.
Dalších 5 fotografií v galerii
Levandulové květy jsme zvyklí zpracovávat mnoha způsoby / Shutterstock

Levandule je okrasná i léčivá bylina, respektive polokeř, který není náročný na pěstování. Vysadit si ji můžete do květináčů na kuchyňské okno i do zahrady. Aby vám bohatě kvetla, měli byste ji každý rok ořezávat. Květy levandule je ideální sbírat ještě před úplným rozkvětem. Za suchého a slunečného počasí odstříháváme vrchní části stonků i s květy. Ty je následně možné ve svazečku ve stínu usušit. 

Levandulové květy jsme zvyklí zpracovávat mnoha způsoby. Vyrábíme si levandulový olej či tinkturu, oblíbený je i levandulový sirup. Slyšeli jste už o levandulovém cukru?

Recept na levandulový cukr

Výroba levandulového cukru je velmi jednoduchá. Stačí si připravit nádobu, čerstvé levandulové květy a cukr (bílý nebo třtinový). Do nádoby postupně vrstvíme cukr a přiměřené množství (podle toho jak moc chcete aby cukr voněl) důkladně omytých a osušených květů. Následně nádobu uzavřeme a dáme odležet alespoň na třicet dnů. 

Jak cukr využít?

Cukr získá díky levanduli neopakovatelné a jedinečné aroma, které si okamžitě zamilujete. Můžete ho trochu prosít, ale klidně se dá používat i přímo s kvítky. Pokud se vám však květy v cukru nezamlouvají, při přípravě je zabalte do sáčku z jemné látky, vložte ho do nádoby a zasypte cukrem. I tímto způsobem získá cukr úžasnou vůni.

Levandulový cukr nejen osladí, ale také dodá aroma koláčům, dezertům či pudinkům. Použít jej můžete při přípravě muffinů, sušenek i rozličných nápojů, například osvěžujících limonád či letních drinků. Také si jím můžete dochutit bylinkové nebo ovocné čaje. Pěkná skleněná nádobka s domácím levandulovým cukrem je také skvělým dárkem pro každého milovníka levandule. (Dále čtěte: Báječné levandulové recepty pro péči o pleť i vlasy).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jezdíte nakupovat do Polska? Příhraniční trhy, to je zcela jiný svět, zkuste se tam vydat na Vánoce

Jezdíte nakupovat do Polska? Příhraniční trhy, to je zcela...

Chcete vidět najednou celý svět? Žádný problém, nemusíte...

Poznejte Karpacz, horské městečko v polské části Krkonoš

Osvětimanské skály, po čertech krásné skalní město

Pohodové Vánoce bez stresu a starostí v zahraničí? Zkuste...

Nizozemsko v Karibiku? Zkuste pohádkový ostrov Bonaire

Zavřít reklamu