Blíží se Svatomartinské hody: Jak se slaví v Evropě?

Ostatní 30. října 2019 | 12:46 — Monika Moorová
Podzimní hodování má dlouholetou tradici, ke které postupně přibyly také zvyky svázané se svatým Martinem. Tradičně docházelo k oslavám úrody a zaslouženému odpočinku od náročné práce. Sklizeň a následné hodování je tak po věky přirozenou podzimní tradicí, která se dodržuje po celé Evropě.
Dalších 5 fotografií v galerii
Bez husy se v české kotlině neobejdeme / Shutterstock

Tradice, zvyky a rituály patří k lidstvu od nepaměti. Lidé si tak zpříjemňovali náročné živobytí a pomocí zažitých rituálů dávali životu řád. Mnohé ze symbolů a zvyků jsou přitom spíše praktické než magické. 

Martinské ohně

V mnoha zemích křesťané naštěstí zcela nevymýtili tradiční pohanské zvyky. V germánských zemích se tak během svatomartinských oslav zapalují ohně. V předvečer svátku svatého Martina hoří vatry v Porýní, Holandsku a Belgii. Plameny mají být díkem za ukončenou sklizeň a prosbou o ochranu v přicházející zimě. Ohni byla připisována očišťující síla. Dříve se kromě velkých ohňů zapalovaly také louče, se kterými lidé procházeli osady a města. 

Průvody v Německu

Lampiónové průvody jsou připomínkou pradávných pochodů s loučemi. V německých městech obvykle jdou v čele průvodu koně a vojáci v červeném kabátci s mečem u boku. Do rytmu jim hraje kapela a vybízí ke zpěvu. K průvodu patří také husy v klecích. Pokud se průvod koná na vesnici nebo v menším městečku, bývá zakončen fatrou, u které také čeká muž představující ubožáka a Martin na koni se s ním podělí o svůj kabátec. Po skončení průvodu dostávají děti cukroví, ovoce a ořechy z letošní sklizně. Dospělí ochutnávají svařené víno. 

Francouzské beaujolais nouveau

Třetí listopadový čtvrtek se ve Francii vždy otevírají sudy a lahve mladého vína beaujolais nouveau. Vinaři z oblasti Beaujolais exportují 40 procent produkce nového beaujolais. Míří zejména do Japonska, Spojených států a Německa. Oficiální začátek degustace nového beaujolais nastává o půlnoci v obci Beajeu, kam za touto událostí přijíždějí tisíce lidí z celého světa. Listopadové hody jsou tak ve Francii velmi úzce propojeny právě s vínem a jeho degustováním. Oslavy mladých vín mají také v Rakousku, v Itálii i v dalších vinařských zemích.  

Chorvatsko

Sv. Martin je v Chorvatsku velmi populární světec. Tamním oslavám se říká Martinje. V severochorvatských krajích se peče husa s těstovinami, podávají se škvarky i vinařský guláš. Největší důraz se klade na křest mladého vína za doprovodu tamburašů. Veselí doprovází také svatomartinské oslavy v Istrii, kde křest vína doprovází místní speciality - brudety, skopové maso s kapustou, ryby, sýry a pečené kaštany. Oslavy se mnohdy protáhnou i na několik dní. Hraje živá muzika, zpívá se a tancuje. V době svatomartinských oslav se konají také vinařské přehlídky. 

Polsko

Už po staletí patří k polské svatomartinské tradici specialita z Poznaně - mákem a ovocem plněný rohlík. Ten se s oblibou peče téměř celý listopad a většina Poláků ho zbožňuje. Módní je ale také husa. Ta polská je krmená ovsem a její maso má díky tomu výjimečnou chuť. (Dále čtěte: Jak poznáte kvalitní maso od toho nekvalitního).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Chyby, kvůli kterým jsou ručníky po vyprání tvrdé, na omak...

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Zavřít reklamu