Nejčastější mýty o sprchování: Čeho se vyvarovat?

Ostatní 05. listopadu 2019 | 11:13 — Monika Moorová
Sprchování dnes není jen otázkou hygieny a péče o zdraví. V útulně vybavené koupelně jde také mnohdy příjemný způsob odreagování. Znáte pět nejčastějších mýtů a faktů týkajících se sprchování?
Další 3 fotografie v galerii
Co je při sprchování vhodné a čeho se naopak vyvarovat? / Depositphotos

Přinášíme vám přehled toho, co je při sprchování vhodné a čeho se naopak vyvarovat.

Sprchovat se musíme každý den

Jde o velmi rozšířený omyl, který ale není zrovna prospěšný pro naše zdraví. Dermatologové se obecně shodují, že sprcha bohatě stačí jednou za dva dny. Během ostatních dnů poslouží pouze rychlá hygiena, ke které skvěle poslouží například bidet, který se stává součástí moderní domácnosti čím dál častěji.

Po sprše je potřeba se utřít do sucha

Další hygienický návyk řady lidí, který ale pokožce spíše škodí, než prospívá. Trocha kapek vody na těle po sprše vůbec nevadí. Naopak! Voda rychle uschne i bez pomoci ručníku. Natřete-li navíc ještě vlhkou pokožku pleťovým krémem či mlékem vodu na pleti "uzamknete" a pleť pak vydrží déle hydratovaná. Osuškou proto stačí tělo pouze jemně otřít, není třeba se drhnout do bezvědomí.

Sprcha je výrazně úspornější proti vaně plné vody

Záleží ovšem na tom, kolik času ve sprše trávíte. Pokud preferujete rychlou sprchu za použití úsporné hlavice, zvládnete se osprchovat opravdu pár litry vody. Což je oproti vaně, která obvykle pojme mezi 100 a 200 litry vody, úspora poměrně výrazná. Jste-li milovníkem dlouhých sprch, vězte, že už po dvaceti minutách sprchování s běžnou neúspornou hlavicí objem spotřebované vody oproti plné vaně spolehlivě překonáte.

Vana je lepší investicí, lze se v ní koupat i sprchovat

Z krátkodobého hlediska jde o pravdivé tvrzení. Sprcha se však může stát proti vaně finanční úsporou do budoucna, jak se člověku s přibývajícím věkem snižují pohybové schopnosti. 

Horká sprcha je skvělým způsobem, jak se odreagovat

Teplá voda má blahodárné účinky na mysl i tělo, nic se však nemá přehánět. Zatímco příjemně teplá sprcha po náročném dni skutečně uleví svalům, pokožce, a nakonec i hlavě od celodenního stresu, příliš horká voda může napáchat více škody než užitku. Trpí tak zejména naše pokožka. Horká sprcha ji totiž zbavuje přirozeného ochranného filmu, a kůže se tak stává citlivější. Trpíte-li na suchou pleť či v horším případě na ekzémy, horké sprchy se vyvarujte. Sprchujete se každý den? Zahoďte alespoň mýdlo i sprchový gel.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Největší rakouský skiareál mimo Alpy. Hochficht je na skok...

Jakou strategii použít při rezervaci hotelu, abyste dosáhli...

Leden ve Špindlu ve znamení skvělého lyžování, nízkých...

Singapur láká stále více Čechů. Kdy je nejlepší čas na...

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Vietnamu a co vás v této...

Zavřít reklamu