Uvažujete o půjčce? Držte se pěti základních pravidel

Ostatní 08. listopadu 2019 | 13:53 — Monika Moorová
Uvažujete o půjčce? Pokud je vaše odpověď kladná, rozhodně byste měli zbystřit. Na finančním trhu se setkáváme se spoustou různých finančních produktů vyznačujících se vyšší či nižší kvalitou.
Další 3 fotografie v galerii
Při půjčování si peněz buďte obezřetní / Pixabay

Některé společnosti půjčují za poměrně podivných okolností. Vy byste jako žadatelé o půjčku měli myslet především na své bezpečí z pohledu celkového splácení úvěru. Ne vždy totiž musí všechno vyjít a mnozí klienti různých nebankovních společností se mohou dostat do finančně značně nepříjemné situace. Aby se tak nestalo, vyplatí se znát pravidla bezpečného půjčování. My se na 5 nejznámějších zaměříme poněkud podrobněji.

Víte, že dokážete splácet?

Otázka, která se mnohých žadatelům o půjčku zdá jako přinejmenším zbytečná. Přitom je fakticky zásadní. Zkuste si proto ještě před žádostí o úvěr spočítat, jestli budete skutečně schopní dostát svým budoucím závazkům. Optimální je spočítat si celkové příjmy a výdaje. Následně budete jasně vědět, zdali se vám bude při splácení dařit, či naopak nikoliv. Zapotřebí je také počítat s nějakou finanční rezervou pro případ, že by se vám krátkodobě nedařilo splácet. V takovýchto momentech jsou totiž odklady splátek a případná penále mnohdy doslova devastující.  

Kdy je půjčka podezřelá?

Váš vybraný poskytovatel po vás nevyžaduje fakticky žádné záruky spojené se splácením. Vaše bonita ho zajímá minimálně a prostě vám hodlá za každou cenu vyjít vstříc? Na jednu stranu to samozřejmě potěší, na stranu druhou je na takovéto situaci minimálně něco zvláštního a podivného. Možná se vás pouze snaží nalákat na některý ze svých produktů s tím, že následně budete muset platit hodně vysokou úrokovou sazbu nebo poplatky. Takový zprostředkovatel úvěrů může mít jednoduše za lubem něco nekalého a je rozumné takovou půjčku nepřijímat. Toto pravidlo platí samozřejmě i u konsolidace půjček. I tady se lze setkat s nepoctivými společnostmi.  

Nepodceňujte výši úroku a poplatků

Obojí vám musí být od prvopočátku zcela jasné. Poskytovatel půjčky sice ze zákona musí tyto údaje uvádět, nicméně může tak činit malým písmem někde v textu, čehož si třeba nevšimnete. Ústně vás pak zástupce konkrétní společnosti může informovat poněkud zavádějícím způsobem.

Špatné reference

O každé půjčce najdete informace jak na internetu, tak i mnohde jinde. Především v diskusních fórech se lze setkat přímo s konkrétními připomínkami lidí, kteří už koloběh půjčky u té či oné společnosti absolvovali. 

Špatná komunikace

Přesně ta je jednoznačným varováním pro každého žadatele již na počátku. Jestliže musíte konkrétní společnost urgovat už při realizaci úvěru a podpisu smlouvy, je něco špatně. Komunikace by měla být rychlá a věcná. (Dále čtěte: Kdy je poslední vůle platná a kdy máte smůlu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Letos by jednomu z největších českých herců bylo 80 let! Jiří Hrzán se konečně dočká své sochy

Pavučinky, plíseň nebo hnědnutí listů? Možná vaše...

Našli jste na zahradě ježka? Poradíme vám, jak mu pomoci...

Nalákejte si veverky na svou zahradu. Připravte jim krmítko a...

Jak správně skladovat potraviny v mrazáku a jaká je jejich...

Jak rychle a levně dát nový vzhled staré kuchyni

Papírová pohroma aneb co dělat, když s prádlem vyperete i...

Zavřít reklamu