Bez kávy si neumíme život představit. Na co si ale při její konzumaci musíme dát pozor?

Ostatní 09. července 2017 | 13:01 — Monika Moorová
Mnozí z nás si neumíme představit den bez dávky kofeinu. Káva je pro nás denní rituál a bez ní to prostě nefunguje.
Dalších 8 fotografií v galerii
Posezení u dobré kávy se stalo životním stylem. Ale má to svá rizika / Shutterstock

Káva je nejen nápoj, ale posezení u kávy se stalo životním stylem. Otevírají se nové kavárny a lidí, kteří si pochutnávají na šálku kávy je stále více. Kofein je pro nás běžná věc, ale je tu pár faktů, které byste určitě měli před jeho konzumací vědět.

Ranní káva může zničit váš spánek

Víme, že pokud si dáme dávku kofeinu ve večerních hodinách, o naši bdělost je postaráno. Věděli jste však, že i ranní káva může působit na váš spánek? Kofein je stimulant a může působit až 24 hodin. Pokud máte problémy s usínáním a se spánkem, určitě snižte dávku kofeinu, kávu si dávejte maximálně ráno, popřípadě kofein zcela vylučte z denní rutiny.

Denní tolerance kofeinu stoupá

Kávu si dáváme ráno k probuzení, pochutnáme si na ni po dobrém obědě a večer si dáme schůzku s přáteli, jak jinak u kávy. Pokud budete pravidelně pít větší množství kávy, vaše tolerance ke kofeinu bude stoupat a časem zjistíte, že na to, abyste získali stejný stimulační účinek, potřebujete více kofeinu než kdysi.

Špatné pro vaše kosti

Pijete denně více než 3 šálky kávy? To může způsobit, že vaše tělo ztrácí ve vyšší míře vápník. Vápník je velmi důležitý pro zdraví kostí. Můžete zvýšit příjem vápníku konzumací mléčných výrobků, listové zeleniny nebo třeba ořechů, ale odborníci radí spíše snížit dávku kofeinu.

Nedostatek železa

Mnoho kofeinu může snížit absorpci železa z potravy. Pokud nekonzumujete dostatek železa během dne, budete se cítit unavení, i přes dávku kofeinu. Skutečně si dávejte pozor na nedostatek železa v organismu.

Pocit úzkosti

Když máte v sobě kofein, cítíte se bdělí a plní energie. Pokud však neznáte míru, může jeho nadbytek vést k úzkosti, nervozitě a podráždění. Proto se například lidé s úzkostnými stavy kofeinu zcela vyhýbají. Pokud máte stejné problémy, tak se vyhýbejte kofeinu, tedy kávě, ale i čaji a energetickým nápojům, které většinou rovněž obsahují vysoké dávky kofeinu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji cyklistů

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...