Zázračný vitamín C: Mocná zbraň v boji proti rakovině

Ostatní 28. července 2017 | 11:47 — Ilona Cílková
Ačkoli léčba rakoviny patří primárně do rukou odborníkům a lékařům, existuje něco, co by mohlo zabránit růstu rakovinných buněk v těle. Jde přitom o běžně dostupnou přírodní látku.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vitamin C poskytuje ochranu před rakovinou a celkově udržuje naše tělo zdravé / Shutterstock

Rakovina je onemocnění, které si nevybírá. Může postihnout kohokoliv, zasáhne do života člověka, ovlivní nejen jeho fyzické zdraví, ale i psychiku. Podle odborníků z Univerzity Salford ve Velké Británii existuje silný pomocník v boji s touto nebezpečnou chorobou. Dokonce si poradí i s agresivnějšími rakovinnými buňkami, které jsou zodpovědné za růst a vznik metastáz v lidském těle.

Mocná zbraň

Tou zázračnou přírodní látkou je vitamin C. Dostaneme ho běžně v lékárnách jako výživový doplněk nebo jej naše tělo přijímá z některých potravin. Podle vědců tato přírodní látka dokáže vyhledat kmenové rakovinné buňky a zabránit procesu, který se nazývá glykolýza. Tento proces je zodpovědný za metabolismus glukózy. Tím, že ho potlačuje, zabraňuje zmutovaným buňkám získat energii na přežití.

Vitamín C se jeví jako skvělý doplněk ke klasické léčbě rakoviny - chemoterapii. Potlačuje možnost návratu nádoru a brání rozmnožování rakovinových buněk. Podle Dr. Glorii Boneccelliové by mohl být vitamin C účinný při léčbě rakoviny. Jak dále dodala, spolu s výzkumníky hledala způsob, jak zacílit na kmenové rakovinné buňky. Zkoušeli různé látky a nejlepší výsledky dosáhli právě s vitamínem C.

Je levný, netoxický a snadno dostupný, díky čemuž je potenciální zbraní v boji proti rakovině," řekl Dr. Michael Lisanti. Vědci z Výzkumného centra pro rakovinu ve Velké Británii však upozorňují, že studie je zatím v počáteční fázi. Navíc, zaměřuje se na účinky vitaminu C v laboratorních podmínkách, ne na účinky konzumace potravin nebo doplňků výživy obsahujících tento vitamín. Onkologický pacient by neměl v žádném případě měnit plán léčby předepsaný odborným lékařem.

Již v roce 1978 se ukázala síla vitaminu C, když ji chemik Linus Pauling, nositel Nobelovy ceny, zkoumal na onkologických pacientech. Některým bylo denně podáváno 10 g vitamínu C. O několik let později téměř všichni pacienti zemřeli, zatímco 13 z těch, kteří denně užívali vitamín C, přežili! Aby toho nebylo málo, 12 z nich nevykazovalo žádné další příznaky onemocnění.

Mnohé studie dospěly k závěru, že vitamin C poskytuje ochranu před rakovinou a celkově udržuje lidské tělo zdravé.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků se na dovolené v Beskydech: Nenalíčená a v gumákách

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...

Je vám horko? Vyrobte si vlastní klimatizaci, která skutečně...