Jste závislí na cukru? Hrozí vám obrovské množství problémů

Ostatní 25. července 2017 | 13:12 — Monika Moorová
Cukr je droga a způsobuje závislost podobně jako alkohol či cigarety a je jednou z významných příčin mnoha onemocnění. A ta bývají opravdu vážná.
Dalších 7 fotografií v galerii
Vidíte sladké a nedokážete se ovládnout? / Shutterstock

Možná si to nechceme přiznat, ale výzkumy hovoří jasně, nemocnost roste, rozmáhají se tzv. civilizační choroby, jsme stále tlustší a stále více nemocní nejen fyzicky, ale i duševně. A jednou z hlavních příčin je cukr, respektive jeho nadměrná konzumace.

Jak jste na tom? Zkuste si poctivě odpovědět na pár následujících otázek:

 • Bolí vás hlava? Míváte migrény?
 • Jste podráždění?
 • Je vaše dítě jako "z divokých vajec"?
 • Jste vy nebo vaše dítě nesoustředění?
 • Míváte výkyvy nálad?
 • Když jste hladoví, jste i nervózní?
 • Trpíte nadýmáním či plynatostí?
 • Špatně spíte?
 • Máte ráno oteklé oči, ačkoliv jste večer předtím neflámovali a spali jste dostatečně dlouho?
 • Míváte "depky"?
 • Leskne se vám pleť?
 • Dámy, máte celulitidu?

Pokud jste na některé otázky odpověděli "ano", je možné, že příčinou vašich kladných odpovědí je konzumace cukru v nadměrném množství. A mnohdy si to ani neuvědomujete.

Cukr se stává hrozbou již v dětství

Cukr představuje největší riziko právě pro naše děti, u kterých se může závislost na cukru vyvinout již v raném stádiu dětství. A mnohé maminky si to neuvědomují, nebo to záměrně přehlíží, případně si myslí - naše děti takové nebudou.

A začíná to nenápadně. Nevinné odměňování při rozbitém kolínku, za dobrou známku nebo pro utišení dítěte v supermarketu. Takové chování může vyústit až do zmiňované závislosti a následných zdravotních potíží.

Zavádějícími mohou být i reklamy, které propagují různé cukrovinky, a to zejména v době, kdy vysílání sledují většinou děti. Často právě zástupci průmyslu cukrovinek vystupují jako experti na zdravou výživu a tváří se, že jsou vlastně partnery dětských klubů, škol či jiných institucí, které se podílejí na programech pro snižování dětské obezity.

Nemoci

Kromě obezity a potíží s ní spojených se při nadměrné konzumaci cukru mohou vyvinout i různé psychické nemoci a poruchy jako například:

ADD / ADHD

Porucha pozornosti (ADD) a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), jsou dnes diagnostikovány u 5% dětí a mladistvých ve věku od 3 do 17 let. Mezi nejdůležitější symptomy patří například: nepozornost, zapomnětlivost, chybějící sebevědomí, emocionální výkyvy, poruchy spánku a usínání, chaotické chování, impulzivnost a jiné.

Výkyvy nálad

Je všeobecně známo, že děti mají citlivý nervový systém, proto zejména při zvýšené konzumaci cukru často dochází ke změnám nálad. Některé děti mohou být dokonce agresivní nebo hašteřivé. Studie dokazují, že děti, které pily nadměrné množství sladkých nealkoholických nápojů, byly často hyperaktivní nebo měli problémy s koncentrací.

Podle sdružení zabývajícího se příčinami, symptomy či léčbou kvasinkových infekcí (Yeast Infection Advisor), podporuje cukr mimo jiné tvorbu kvasinkových infekcí ve střevech, což opět negativně ovlivňuje chování dětí.

Deprese

Charakteristickými znaky jsou nespavost, sklíčenost, rozladěnost. Lidé trpící depresí nemají z ničeho radost, jsou malátní, bez zájmu, rychle se unaví a těžko se dokáží na něco koncentrovat.

Strava s vysokým obsahem cukru či fruktózy způsobuje, že mozek reaguje na podněty mnohem citlivěji, a to zejména na stres v období dospívání. Zejména dospívající děti  jsou pak náchylnější k depresím a úzkostným stavům.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu každý a to v kteroukoliv roční dobu

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Krušné hory: Skiareál Klínovec lyžařům letos nabídne...

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií....

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Do Velké Británie po brexitu: Jak moc se cestování ztíží a...

Zavřít reklamu