Vyhazujete slupky od mandarinek? Děláte chybu. Podívejte, jak je můžete senzačně využít

Ostatní 13. prosince 2017 | 09:35 — Monika Moorová
Vůně mandarinek patří neodmyslitelně k Vánocům. A jestli už i u vás doma nastal maraton loupání, měli byste vědět, že slupky od mandarinek do koše nepatří. Jak je můžeme využít? Poradíme vám.
Další 2 fotografie v galerii
Proč byste nikdy neměli vyhazovat slupky od mandarinek? / Shutterstock

Častokrát vyhazujeme suroviny, které mají obrovský potenciál a další možnosti využití. To platí i o slupkách z mandarinek. Možná vás to překvapí, ale slupky v sobě ukrývají množství skvělých vlastností, které poslouží nejen našemu zdraví, ale i kráse.

Vždy je lepší koupit ekologicky pěstované ovoce pro opětovné použití slupky, kdykoli je to možné, a to zejména pokud máte v plánu kůru jíst nebo ji používat na vašem těle.

Nahlédněte spolu s námi do přírodní lékárny a zjistěte, jak všestranně můžete slupky použít. Kromě toho, že kůru běžně využíváme do pečení, zkuste vyzkoušet následující tipy, které se vám, nejen v období vánočních svátků, budou hodit.

Vyřeší váš problém s trávením

Vánoce bychom mohli nazvat i obdobím hodů. Každý z nás si dopřeje vánoční salát ochucený majonézou, smažený řízek nebo kapra, k tomu množství zákusků, které nám, kupodivu, v tomto období chutnají mnohem více, a problém s nafouknutým bříškem je na světě. Pokud míváte problémy s trávením, tak sáhněte po mandarinkách.

Jak na to?

Vysušte mandarinkové slupky a poté je rozemelte nebo rozdrťte na jemný prášek. Přidejte lžičku prášku do vašeho oblíbeného nápoje nebo ho jen tak snězte. Tato originální chuť a vůně vás okouzlí, a navíc, vyřeší vaše zažívací problémy.

Zdravá pokožka hlavy

Nepříjemný pocit svědění, k tomu rychle se mastící vlasy. Znáte ten frustrující pocit, který v některých případech řešíte suchým šamponem nebo čepicí. Co zkusit mandarinkový odvar?

Jak na to?

Hoďte čerstvé slupky z mandarinky do hrnce, zalijte je vroucí vodou a nechte na mírném ohni vařit půl hodiny. Následně hrnec přikryjte poklicí a slupky nechte louhovat další hodinu. Odvarem si opláchněte vlasy a následně umyjte šamponem.

Bolest hlavy a suchý kašel

Stres, nervové vypětí a množství práce před Vánoci přispívají ke vzniku bolestí hlavy. Co s tím? Vložte čerstvou slupku z mandarinky do bavlněného sáčku a inhalujte 15 minut. Tato citrusová vůně vás uklidní natolik, že bolest hlavy rychle pomine. Další super recepty, jak se rychle zbavit kašle si přečtěte zde.

Jak na mandarinkovou tinkturu?

Při suchém kašli pomůže následující typ. Sušenou mandarinkovou slupku rozdrťte na prášek a smíchejte s alkoholem. Nejlépe s vodkou. 

  • 2 polévkové lžíce
  • 2 dcl alkoholu

Takto vytvořenou tinkturu uskladněte v uzavřené nádobě alespoň 1 týden na tmavém místě. Po týdnu užívejte 20 kapek při suchém dráždivém kašli. Anebo si ji dejte jen tak pro chuť.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí historie s modernou, to je Caorle

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...

Do Afriky bezpečně: Není se čeho bát, nadchne vás třeba...

Malajsií z jihu na sever od kulturní Melaky přes velkolepý...