Máte velmi hubené nohy? Může za tím stát závažné onemocnění

Ostatní 20. května 2018 | 14:44 — Monika Moorová
Špatně fungující metabolismus prozradí překvapivou věc. Odborníci totiž zjistili, že lidi s tímto problémem spojuje jeden znak. Tím jsou velmi hubené nohy. Populární index tělesné hmotnosti (BMI) nemusí být vždy zárukou zdraví.
Další 2 fotografie v galerii
Příčinou tukové anomálie je špatný metabolismus / Shutterstock

Nedostatek tuku v nohách může být signálem selhávajícího metabolismu, tvrdí nová studie zveřejněná v Cell Metabolism. To se může týkat i štíhlých lidí. Ten, kdo má viditelně méně tuku v dolní polovině těla, přestože má BMI v normě, čelí potencionálnímu zdravotnímu riziku.

Vědci zjistili, že tito jedinci mají třikrát vyšší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění, a tedy i vyšší riziko úmrtí. Odborníci tak doufají, že zjištění o rizicích nerovnoměrně naakumulovaného tuku pomůže zničit mýtus, že štíhlost je zárukou zdraví. O tom, jak nastartovat metabolismus k redukci váhy, jsme psali v jiném článku.

Příčina tukové anomálie

Příčinou tukové anomálie je špatný metabolismus. Úkolem metabolických enzymů je rozkládat živiny z potravin a využít energii z nich získanou k celé řadě životně důležitých procesů. Nebo je tělo může "uskladnit" v podobě tuku či svalů. Když ale metabolismus

Rizikové faktory

Z nové studie realizované Německým centrem pro výzkum diabetu (DZD) vyplývá, že ne všichni s nadměrným množstvím tělesného tuku mají také nezdravý metabolismus a naopak. Do výzkumu vědci zapojili 981 lidí různé tělesné váhy. Zjistili, že okolo 18 procent hubených osob zapojených do studie mělo metabolickou poruchu, která spadá do spektra metabolického syndromu.

Ten je souborem rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění, ale i jiných zdravotních problémů, například cukrovky či mrtvice. Mezi rizikové faktory patří tuk nahromaděný v pase, vysoký krevní tlak či vysoké hladiny triglyceridů v krvi.

Nejsilnějším indikátorem metabolických problémů u hubených lidí byl nízký objem tuku v nohách, zatímco u obézních lidí je to tuk, který se nachází nad pasem a kolem vnitřních orgánů. Výsledky výzkumu se samozřejmě nevztahují paušálně na každého. Jejich úkolem je především upozornit na to, že i BMI v normě je třeba vnímat s určitou rezervou. Nedaří se vám zhubnout? Mohou za to tyto zdánlivé maličkosti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

České krásky na českých horách: Kde si v zimě užívají Aňa Geislerová, Mahulena Bočanová nebo Markéta Hrubešová?

Upečte si jablka v máslovém župánku, budete se k nim rádi...

Pečené kuře na plechovce s pivem. Lahodné a šťavnaté maso...

Trápí vás v kuchyni octomilky? Vyvarujte se následujících...

Chcete tradiční stromeček? Pak sáhněte po slámě a...

Jak pečovat o pejska v zimě, aby se měl dobře. Dieta,...

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Zavřít reklamu