Chcete se dobře naučit cizí jazyk? Osvojte si tato základní pravidla

Ostatní 18. května 2018 | 15:45 — Monika Moorová
Mnoho lidí, kteří měli ve škole jen ruštinu, se snaží naučit nějaký jiný světový jazyk, ale úspěchy bývají chatrné. Většinou utratí mnoho peněz za kurzy a učebnice, ale výsledky jsou velmi malé. Máme několik tipů, jak prolomit začarovaný kruh.
Další 2 fotografie v galerii
Udělejte si z výuky radost / Pixabay

Netrapte se gramatikou

Cizímu jazyku se nikdy nenaučíte, pokud budete každou větu překládat a hlídat si přitom gramatická pravidla. Učit se gramatice má smysl až když už umíte mluvit a rozumíte. I tak jen v případě, že chcete vaše studium jazyka zakončit například státní zkouškou. Jde o to při výuce napodobit styl, jakým se učí mluvit i malé dítě. To také nejprve opakuje věty po rodičích, ví, co znamenají, ale o jejich stavbě nemusí mít žádné znalosti. Pečujete správně o svůj mozek? Čemu byste se měli určitě vyhnout.

Poslouchejte rodilé mluvčí

Jednou z nejúčinnějších metod je poslouchání rodilých mluvčí. Zvolte nějakou metodu, která je pro vás zábavná. Sledujte své oblíbené filmy v původním znění. Poslouchejte písničky a sledujte přitom text. Záleží samozřejmě na tom, jestli už v daném jazyce nějaké znalosti máte nebo ne. Na internetu ale koluje mnoho materiálů, které si můžete zdarma legálně stáhnout. Včetně těch nejjednodušších. Nestyďte se sledovat pořady pro děti, kde snáze pochopíte, oč jde.

Pokud kurz, tak intenzivní

Někdy zjistíte, že projít určitým kurzem je pro vás nezbytné. V tom případě raději zvolte intenzivní týdenní kurz, který vás „nakopne“ a vy pak můžete postupovat sami. Velkou předností takových kurzů je, že uděláte rychlý pokrok. Nevýhodou, že pokud nebudete sami pokračovat, snadno zapomenete, co jste se již naučili. Při výběru kurzu doporučujeme takový, který je založen na drilu, tedy na vašem častém zapojení do výuky, na opakování vět a frází. Nejlépe vám tak přejde nový jazyk pod kůži.

K výuce používejte každou volnou chvíli

Čím více času jazyku věnujete, tím více postoupíte kupředu. Nahrajte si různá cvičení do mobilu. Poslouchejte cizí jazyk v autě, v autobuse i při čekání u lékaře. Nic vás to nestojí, ale uvidíte, že během několika měsíců uděláte značný pokrok.

Najděte ve svém okolí člověka ke konverzaci

Výuka cizímu jazyku může být impulsem pro vznik nového přátelství. Je pravděpodobné, že ve vašem okolí žije někdo, kdo je cizinec a buď je rodilým mluvčím, nebo jazyk, který se chcete naučit, velmi dobře ovládá. Jestliže se i ten druhý touží naučit češtině, máte vyhráno. Můžete si poskytnout vzájemnou pomoc, kdy budete část doby konverzovat v cizím jazyce a část doby česky. Hledat můžete i v zahraničí a konverzovat prostřednictvím internetu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Archeologové zjistili, jak se ve starověku stavěly lodě. Pomohl jim několik tisíc let starý vrak z Kypru

Chcete někomu darovat peníze? Udělejte to originálně

Upečte si jablka v máslovém župánku, budete se k nim rádi...

Pečené kuře na plechovce s pivem. Lahodné a šťavnaté maso...

Trápí vás v kuchyni octomilky? Vyvarujte se následujících...

Chcete tradiční stromeček? Pak sáhněte po slámě a...

Jak pečovat o pejska v zimě, aby se měl dobře. Dieta,...

Zavřít reklamu