Nebezpečné látky v šamponech na vlasy. Jak škodí našemu tělu?

Ostatní 13. června 2018 | 15:08 — Monika Moorová
Najdeme je v šamponech, které denně používáme, v alkoholických nápojích, ale i ve výfukových plynech z automobilů. Aldehydy. Dlouhé roky jsou spojovány se vznikem rakoviny. Nyní se přišlo na to, co všechno v našem těle způsobují a jak zvyšují riziko vzniku zákeřné choroby.
Další 1 fotografie v galerii
Aldehydy, které jsou obsaženy i v šamponech, způsobují snížení BRCA2 proteinu v buňkách, což je oslabuje / Shutterstock

Vědci zjistili, že chemické látky, které se nacházejí v šamponech na vlasy nebo v alkoholu mohou způsobit rakovinu. Chemikálie, známé jako aldehydy, se vytvářejí v malém množství v lidském těle a nacházejí se i v prostředí, ve kterém se pohybujeme. Nadměrné vystavení aldehydům však způsobuje rakovinu, neboť potlačí schopnost buněk opravit DNA. Mytí vlasů bez šamponu? Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody.

„Věděli jsme, že aldehydy se spojují s rakovinou, ale nevěděli jsme, že poškozují proteiny v buňkách, které jsou důležité pro prevenci poškození DNA, které způsobuje rakovinu," uvedl profesor Ashok Venkitaraman, hlavní autor studie z University of Cambridge.

Není však jisté, jak velké množství chemikálií vdechneme, jak dlouho přetrvávají ve vzduchu, jisté ale je, že se nacházejí všude kolem nás. Rakovina nosu a hrdla je např. spojená s formaldehydem, silně zapáchajícím plynem, který byl Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny klasifikován jako karcinogen skupiny 1, tedy prokázaný karcinogen pro člověka.

Studie, publikovaná v časopise Cell, použila geneticky upravené lidské buňky, aby výzkumníci určili, jak mohou aldehydy ze znečištěného prostředí a jiných zdrojů způsobit rakovinu. Vědci zjistili, že chemikálie rozkládají obranné mechanismy v normálních, zdravých buňkách, které napomáhají při poškození DNA. Profesor Venkitaraman vysvětlil, že tělo má dvě kopie genu BRCA2. Tento gen produkuje protein, který pomáhá při nápravě poškození DNA. Pokud toto poškození není opraveno, může se vyvinout do rakoviny. O zdravotních rizicích spojených s používáním plastů se dočtete v jiném článku.

Aldehydy způsobují snížení BRCA2 proteinu v buňkách, což je oslabuje. Ti, kteří mají v sobě chybný gen, jsou více vystaveni riziku vzniku rakoviny prsu, vaječníků, prostaty a slinivky.

Profesor Paul Pharoah z univerzity v Cambridge však uvedl, že tento fakt nemá "bezprostřední důsledky pro širokou veřejnost".

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu