Konec vylévání vody ze zelí! Její neuvěřitelné vlastnosti vás dostanou

Ostatní 28. června 2018 | 10:13 — Monika Moorová
Vyléváte před vařením kysaného zelí přebytečný nálev? Děláte velkou chybu. Málo lidí totiž ví, že tento nálev má nesmírně blahodárné účinky na naše tělo.
Další 4 fotografie v galerii
Zelná voda má nesmírně blahodárné účinky na naše tělo / Shutetrstock

Někteří odborníci dokonce nazývají nálev z kysaného zelí za "supervodu", protože se už nejednou prokázaly její léčebné vlastnosti. 

Proč je zelná voda tak přínosná?

Je nabitá vápníkem, hořčíkem, železem, fosforem, sírou, draslíkem, jódem a v neposlední řadě obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6, C, K a kyselinu listovou. Dokonalá vitamínová bomba.

Zelná voda a alkohol

Například po nejrůznějších oslavách, kde alkohol teče takříkajíc proudem, vám právě zelí a nálev z něj pomůže vyčistit trávicí systém a dodá tělu bohatství živin. Alkohol totiž ničí velké množství dobrých bakterií ve střevě, což může negativně ovlivnit schopnost organismu absorbovat důležité vitamíny a minerály.

A tak nejen po veselém večírku, ale každodenně, doporučují odborníci vypít sklenici zelné vody každé ráno na lačný žaludek a postupně dávku zvýšit až na dvě sklenice.

Výborná je na žaludek

Díky vysoké hladině fytonutrientů může zelná voda dokonce léčit žaludeční vředy. A dvanácterníkové vředy u pacientů, kteří jedli kysané zelí nebo pili nálev, zmizely mnohem rychleji. Odborníci se domnívají, že je to způsobeno tím, že samo zelí, ale i nálev, pomáhá posilovat odolnost žaludeční stěny. Zdravý způsob života můžete pořídit za hubičku. Tipy, jak zhubnout a ještě ušetřit, si přečtěte zde.

Zelná voda na krásu

Zelná voda se může konzumovat a používat i jako kosmetický přípravek, který vám pomůže zlepšit pleť díky množství fytochemikálií a antioxidantů. Pomáhá bojovat proti škodlivým volným radikálům, které mohou vést k vývoji kožních problémů, jako je akné a černé tečky. Může také pomoci zlepšit hydrataci pokožky a zabránit tak jejímu předčasnému stárnutí. Vypijte sklenici zelné vody každý den nebo si zelí přikládejte na obličej jako masku. Uvidíte úžasné výsledky.

Věděli jste, že zelná voda pomáhá pigmentové skvrny?

Chcete-li potlačit pigmentové skvrny, můžete si ze zelné vody vytvořit vlastní velmi efektivní masku na obličej. Jednoduše přidejte lžíci medu a špetku kurkumy na přibližně jednu čtvrtinu šálku zelné vody. Poté přidejte jen trochu rýžové mouky a promíchejte, až vznikne pasta. Nechte pastu odstát asi 10 minut a pak pomocí vatového tamponu naneste na skvrny a nechte působit cca 30 minut. Následně pokožku opláchněte vodou, osušte a naneste hydratační krém. Jak se účinně zbavit pigmentových skrn se dozvíte v jiném článku.

Jak vidíte kysané, ale i hlávkové zelí, není pouze obyčejná zelenina. Je to nejlevnější a zároveň nejúčinnější léčivá zelenina, která roste skoro sama i tam, kde její choulostivější příbuzní selhávají. Dodá vám dávku vitamínu C k přežití celé zimy. Platilo to před sto lety a platí i dnes. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Oto Klempíř: 17. listopad je pro mě nejvýznamnějším dnem v roce

Mýt nebo nemýt okna před Vánocemi?

Neztrácejte drobné při každém nákupu. Vyrobte si šikovný...

Starý pařez na zahradě moc parády neudělá. Způsoby, jak se...

Rohlíky na sladko. Pochoutka za pár korun jen ze tří...

Kuchyňské skleněné panely – nápady pro malé a velké...

Pavučinky, plíseň nebo hnědnutí listů? Možná vaše...

Zavřít reklamu