Chystáte se na borůvky? Pozor na velké nebezpečí, které může mít fatální následky

Ostatní 30. června 2018 | 08:49 — Monika Moorová
Borůvky patří mezi nejzdravější ovoce. Posilují imunitní systém, zpomalují proces stárnutí, čistí krev, pomáhají při problémech s cholesterolem, snižují riziko rakoviny a odbourávají stres. To je jen zlomek toho, co toto ovoce může dělat s naším zdravím. Víte, kdy pro nás mohou být i nebezpečné?
Další 4 fotografie v galerii
Až půjdete s dětmi po lese, raději si nechte zajít okamžitou chuť / Shutterstock

Borůvky jsou na první pohled bezkonkurenčně zdravé ovoce. Ale i ze zdravých borůvek se snadno může stát váš nepřítel. Na borůvkách se totiž usazuje tasemnice liščí (echinokok), kterou svým trusem lišky přenášejí. Ta představuje problém pro náš organismus, neboť se můžeme nakazit echinokokózou, která se může projevit třeba až po 15 letech.

Borůvky obvykle utrhneme na procházce a většinou je okamžitě konzumujeme. A to je chyba. Tyto lesní plody bychom nikdy neměli konzumovat neomyté. Na co všechno nám borůvky pomáhají? Více se dočtete v našem jiném článku.

Veškeré ovoce či zeleninu bychom měli vždy před konzumací důkladně umýt pod čistou tekoucí vodou, abychom je zbavili nečistot, které se na nich nacházejí. V dnešní době se na nich zpravidla nachází poměrně značné množství chemických látek z postřiků i jiných nečistot.

U borůvek toto doporučení platí dvojnásob. Dokonce se doporučuje borůvky raději několikrát opláchnout pod tekoucí vodou, protože vajíčka tasemnice přežijí i mrazení či vaření. Pokud by člověk zkonzumoval neumyté ovoce, hrozí riziko nákazy, které může zasáhnout i játra, plíce či mozek. Onemocnění se může snadno rozvinout a způsobit cysty v těle. Když cysty prasknou, mohou být následky fatální. 

Co je horší, může trvat léta, než se infekce projeví. Onemocnění má totiž velmi dlouhou inkubační dobu. Symptomy a příznaky závisí na umístění a velikosti cyst. Při zasažení jater se nemoc projeví například bolestí břicha, hubnutím či žloutenkou. Plicní onemocnění se projevuje bolestí na hrudi, dušností a kašlem.

Borůvky jsou bezesporu našemu tělu velmi prospěšné. Mějte ale na paměti, že plody je nutné opravdu důkladně omývat. Až půjdete po lese se džbánkem, raději si nechte zajít okamžitou chuť a pochutnejte si až po důkladném omytí lahodných modrých kuliček. V tomto případě se vám trpělivost opravdu vyplatí. Jak správně zlikvidovat škodlivé látky na ovoci a zelenině jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědcům se podařilo změnit krevní skupinu. Tento objev může zachránit miliony životů

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu