Našli jste přisáté klíště? Na jeho odstranění použijte jedinou správnou metodu

Ostatní 19. července 2018 | 09:19 — Monika Moorová
Klíšťová encefalitida a lymská borelióza jsou s přibývajícím množstvím teplých dnů stále větším strašákem. Když už si z procházky nechtěného parazita odnesete, je důležité jej co nejrychleji a hlavně správně odstranit. Jak postupovat?
Dalších 5 fotografií v galerii
Pozor na nevhodnou metodou vyndávání, kterou zvyšujete riziko infekce / Depositphotos

Než začnete klíště odstraňovat

Při jeho odstraňování byste si měli dát velký pozor, protože nemoci přenáší opravdu velké množství klíšťat a riziko nakažení hrozí i při odstraňování parazita z kůže psa či kočky. Správným postupem a rychlým jednáním můžete případnému nakažení i zabránit.

Každé klíště, ať už je malé či velké, znamená vysoké riziko nakažení, ať už vašeho psa, kočky, nebo přímo vás či vašich dětí. Proto při manipulaci s ním vždy dodržujte přísná hygienická pravidla. Před jeho odstraňováním si navlékněte gumové rukavice a po vyndání si důkladně omyjte a vydezinfikujte ruce.

Netrhat, nemačkat, nemazat

Jakkoliv nešetrným zacházením zvyšujete riziko, že se do vašeho těla dostane případný virus, jehož léčba není jednoduchá a následky mohou být přímo katastrofické. Proto se klíště nikdy nepokoušejte vytrhnout, rozmáčknout mezi prsty, nebo na něj sahat holýma rukama a potírat jej krémem či mýdlem. 

Jaký je ten jediný správný postup?

Jestliže jste po důkladné prohlídce celého těla skutečně objevili klíště, připravte si zmiňované rukavice, dezinfekční roztok či mýdlo a speciální pinzetu či klíšťky k odstraňování klíšťat. Natáhněte si rukavice a místo přisátí dezinfikujte. Poté pomocí klíštěk, pinzety, nebo i speciální karty na vytahování klíšťat, parazita vyndejte. Nikoliv však kroucením či škubáním, ale opatrně s ním kývejte ze strany na stranu. Klíště se po chvíli pustí. Jakmile je klíště pryč, místo opět důkladně dezinfikujte.

Pokud se vám klíště i při šetrném vyndávání nepodaří „vykývat“ celé a jedna z jeho částí zůstane v ráně, neprodleně vyhledejte lékaře. Rozhodně nečekejte, že zbytky takzvaně „vyhnijí“, jako v případě zaražené třísky či trnu. Klíšťovou encefalitidou se nemusíte nakazit jen od klíštěte. Kde číhá nebezpečí?

Jak zjistíte, že máte klíště stále v pokožce?

Některá klíšťata jsou velmi malá, proto je obtížné zjistit, zda jste ho opravdu odstranili celé včetně hlavy. Pokud však nevidíte žádné zjevné části klíštěte, pravděpodobně jste ho odstranili celé. V každém případě si dejte pozor na příznaky kožní infekce, pokud nějaké pocítíte, znamená to, že jste klíště celé nevytáhli.

Postup v případě nouze

Objevíte-li klíště v místě, kde žádné pomůcky nemáte, můžete jej odstranit vytáčením prstem. K tomuto způsobu však přistupujte pouze ve chvíli, kdy je riziko nakažení kvůli ponechání klíštěte vyšší než jeho vykroucení nahým prstem. Riziko infekce se zvyšuje s každou další minutou přisátí. 

Likvidace klíštěte

Nikdy klíště nedrťte mezi lžičkami nebo mezi nehty. Snažte se s ním přijít do přímého kontaktu co nejméně. Raději jej vhoďte do záchodové mísy a spláchněte, nebo zabalte do papírového kapesníčku a spalte. 

Pamatujte, že příznaky infekce se mohou projevit až po nějakém čase. Pokud tedy dostanete následně po kousnutí klíštětem vyrážky, bolest hlavy nebo kloubů, horečku, nebo příznaky podobné chřipce, vyhledejte co nejrychleji lékaře. O dalších nepříjemných parazitech, které si můžete přivézt z dovolené, jsme psali v jiném článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eliška Bučková přistižena ve svatebních šatech! Bude se snad vdávat?

Rychle rostoucí převislý rozmarýn je efektní a mnohostranně...

Dopřejte svému psovi ve vedrech osvěžující svačinku....

Horko ohrožuje nejen lidi, ale i psy. Dodržujte proto tato...

Aby vám skvrny nehnuly žlučí, použijte žlučové mýdlo

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou...

Zavřít reklamu