Našli jste přisáté klíště? Na jeho odstranění použijte jedinou správnou metodu

Ostatní 19. července 2018 | 09:19 — Monika Moorová
Klíšťová encefalitida a lymská borelióza jsou s přibývajícím množstvím teplých dnů stále větším strašákem. Když už si z procházky nechtěného parazita odnesete, je důležité jej co nejrychleji a hlavně správně odstranit. Jak postupovat?
Dalších 5 fotografií v galerii
Pozor na nevhodnou metodou vyndávání, kterou zvyšujete riziko infekce / Depositphotos

Než začnete klíště odstraňovat

Při jeho odstraňování byste si měli dát velký pozor, protože nemoci přenáší opravdu velké množství klíšťat a riziko nakažení hrozí i při odstraňování parazita z kůže psa či kočky. Správným postupem a rychlým jednáním můžete případnému nakažení i zabránit.

Každé klíště, ať už je malé či velké, znamená vysoké riziko nakažení, ať už vašeho psa, kočky, nebo přímo vás či vašich dětí. Proto při manipulaci s ním vždy dodržujte přísná hygienická pravidla. Před jeho odstraňováním si navlékněte gumové rukavice a po vyndání si důkladně omyjte a vydezinfikujte ruce.

Netrhat, nemačkat, nemazat

Jakkoliv nešetrným zacházením zvyšujete riziko, že se do vašeho těla dostane případný virus, jehož léčba není jednoduchá a následky mohou být přímo katastrofické. Proto se klíště nikdy nepokoušejte vytrhnout, rozmáčknout mezi prsty, nebo na něj sahat holýma rukama a potírat jej krémem či mýdlem. 

Jaký je ten jediný správný postup?

Jestliže jste po důkladné prohlídce celého těla skutečně objevili klíště, připravte si zmiňované rukavice, dezinfekční roztok či mýdlo a speciální pinzetu či klíšťky k odstraňování klíšťat. Natáhněte si rukavice a místo přisátí dezinfikujte. Poté pomocí klíštěk, pinzety, nebo i speciální karty na vytahování klíšťat, parazita vyndejte. Nikoliv však kroucením či škubáním, ale opatrně s ním kývejte ze strany na stranu. Klíště se po chvíli pustí. Jakmile je klíště pryč, místo opět důkladně dezinfikujte.

Pokud se vám klíště i při šetrném vyndávání nepodaří „vykývat“ celé a jedna z jeho částí zůstane v ráně, neprodleně vyhledejte lékaře. Rozhodně nečekejte, že zbytky takzvaně „vyhnijí“, jako v případě zaražené třísky či trnu. Klíšťovou encefalitidou se nemusíte nakazit jen od klíštěte. Kde číhá nebezpečí?

Jak zjistíte, že máte klíště stále v pokožce?

Některá klíšťata jsou velmi malá, proto je obtížné zjistit, zda jste ho opravdu odstranili celé včetně hlavy. Pokud však nevidíte žádné zjevné části klíštěte, pravděpodobně jste ho odstranili celé. V každém případě si dejte pozor na příznaky kožní infekce, pokud nějaké pocítíte, znamená to, že jste klíště celé nevytáhli.

Postup v případě nouze

Objevíte-li klíště v místě, kde žádné pomůcky nemáte, můžete jej odstranit vytáčením prstem. K tomuto způsobu však přistupujte pouze ve chvíli, kdy je riziko nakažení kvůli ponechání klíštěte vyšší než jeho vykroucení nahým prstem. Riziko infekce se zvyšuje s každou další minutou přisátí. 

Likvidace klíštěte

Nikdy klíště nedrťte mezi lžičkami nebo mezi nehty. Snažte se s ním přijít do přímého kontaktu co nejméně. Raději jej vhoďte do záchodové mísy a spláchněte, nebo zabalte do papírového kapesníčku a spalte. 

Pamatujte, že příznaky infekce se mohou projevit až po nějakém čase. Pokud tedy dostanete následně po kousnutí klíštětem vyrážky, bolest hlavy nebo kloubů, horečku, nebo příznaky podobné chřipce, vyhledejte co nejrychleji lékaře. O dalších nepříjemných parazitech, které si můžete přivézt z dovolené, jsme psali v jiném článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Popularita neodolatelného Peugeotu e-Legend roste, koupit si ho ale nemůžete

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Pořizujete si novou pánev? Myslete na to, na jakém sporáku ji...

Trávník potřebuje péči ještě před začátkem jara....

Známí a právem obávaní škůdci: Jak rozeznat šatní a...

Zbavte se otravných rybenek. Kvůli hygieně i okousávání...

Chcete něčím zajímavým a přitom levným zpestřit svou...

Zavřít reklamu