Další mýtus v ohrožení. Co našemu mozku škodí a co mu pomáhá?

Ostatní 06. září 2018 | 09:10 — Monika Moorová
Na svět se rodíme s určitým počtem neuronů a jak stárneme, přicházíme o ně. Tento trend lze zpomalit, nikoli zastavit. Jde o velmi rozšířený názor. Jak je to doopravdy?
Dalších 5 fotografií v galerii
Jak je to s úbytkem neuronů v našem mozku? / Depositphotos

Vědci se podívali na zoubek velmi rozšířenému mýtu o úbytku neuronů a zjistili, že není zcela pravdivý.

Jak je to s naším mozkem?

Hipokampus, který sídlí v samotném středu mozku, má na rozdíl od některých jiných částí našeho sídla myšlení tu vlastnost, že je schopen regenerace. Denně v něm za příznivých okolností mohou vznikat neurony nové. Jak ty staré zanikají, nové zase vznikají. Jestliže se o svůj mozek dobře staráme, můžeme si tak zachovat značnou část schopností, které bychom jinak velmi postrádali. Hipokampus je totiž odpovědný za fungování krátkodobé paměti, za orientaci v prostoru a za stav naší nálady.

Co mozku škodí a co pomáhá?

Našemu mozku všeobecně škodí stres, nedostatek spánku, alkohol, nedostatek pohybu a špatná strava. Bohužel si tak můžeme každý den způsobit nenávratné škody v podobě tisíců odumřelých neuronů. 

Jestliže ale naopak budeme o svůj mozek pečovat, můžeme se nadít docela zajímavých výsledků. Pokud jde o denní režim, jsou doporučení jasná. Pravidelný a přiměřený spánek je balzámem pro vaše duševní schopnosti. Vyhněte se stresu a naučte se zvládat krizové situace s nadhledem. Neničte si mozek a vyhněte se tomuto rozšířenému zlozvyku. Psali jsme zde.

Čím nadopovat mozek?

Odborníci doporučují zvýšenou konzumaci:

  • borůvek
  • kurkumy
  • kávy
  • omega 3 mastných kyselin

Hipokampus pozitivně reaguje na přiměřený a tedy spíše nižší příjem kalorií. Jeho fungování podporuje i půst. Hipokampus nemá rád cukr. Zajímavé je, že hipokampus stimuluje i žvýkání. Proto jednak dobře kousejte potravu, ale můžete využít i žvýkačky. Čím víc čelisti pracují, tím víc buněk v mozku vzniká. 

Trénink a zase trénink

Dobře si uvědomujeme, že dlouhodobá paměť obvykle přetrvává, tu krátkodobou péčí o hipokampus výrazně posílíme.

Základ je nezůstat pasivní, nestávat se pouhým konzumentem obsahu, ať už z televizního či rozhlasového vysílání, ale snažit se také o aktivní život i učení se novým věcem. Navrch mají ti, kdo se zajímají o dění kolem sebe, kdo se učí novým jazykům, kdo řeší různé kvízy, sudoku a další hry, které rozvíjejí mozkovou činnost. Jak poznáte, že někoho z vašich blízkých ohrožuje Alzheimerova choroba? Dozvíte se v našem jiném článku.

Přirozený úbytek neuronů v mnoha částech mozku se tak dá kompenzovat tréninkem a zapojením těch zbývajících. Je známo, že ačkoliv mozek staršího člověka není schopen takového výkonu, jako mozek mladého studenta, přesto na základě zkušeností a nasbíraných schopností obvykle starší člověk dokáže zvládnout i mnohem komplexnější problémy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...

Pokud vás při žehlení bolí často záda, možná je na vině...

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Zavřít reklamu