Záhadná choroba, která napadá nohy. Jaké jsou příznaky a netrpíte jí také?

Ostatní 27. září 2018 | 09:26 — Monika Moorová
Syndrom neklidných nohou. Říká vám to něco? Jde totiž o poměrně časté neurologické onemocnění, které se projevuje nepříjemnými pocity v nohou a nepřekonatelným nutkáním nohama pohybovat.
Další 4 fotografie v galerii
Příznaky onemocnění se objevují především v noci, kdy jste nejvíce v klidu / Depositphotos

Nejste si jisti, jestli se vás onemocnění týká? Pokud ano, rozhodně si toho nemůžete nevšimnout. Jakmile se v klidu a v teple posadíte, vaše nohy sebou totiž začnou škubat, klepat a máte pocit, jakoby jimi procházel elektrický proud. Příznaky onemocnění se objevují především v noci, kdy jste nejvíce v klidu.

Jaké jsou příčiny syndromu neklidných nohou?

Co syndrom neklidných nohou způsobuje je velkou neznámou.

  • Předpokládá se však, že onemocnění je z části dědičné. V případě, že jím trpěla matka nebo otec, lze očekávat, že syndromem onemocní každé druhé dítě.
  • Často se také vyskytuje ve spojitosti s některým nemocemi, jako jsou například selhání ledvin, chudokrevnost, onemocnění kloubů či cukrovka. Úspěšná léčba těchto onemocnění často vede k tomu, že příznaky syndromu neklidných nohou ustoupí.
  • Onemocnění je často spojováno i s Parkinsonovou chorobou.

  • Onemocnění zhoršují také některá léčiva. Patří sem zejména léky proti nevolnosti, léky proti psychotickým onemocněním, antidepresiva a některé léky proti nachlazení a alergiím.
  • Příčinou může být i těhotenství, zejména poslední trimestr. Ve většině případů ale příznaky onemocnění po porodu odeznívají.

Charakteristické projevy

Pro syndrom neklidných nohou je charakteristické, že se projevy zhoršují, když pacient leží a odpočívá. Pacienti se syndromem neklidných nohou často své příznaky popisují jako nepříjemné pocity v nohou, které se vyskytují zejména v sedě a v leže a jsou doprovázeny neodolatelným nutkáním s postiženou končetinou pohnout.

Příznaky syndromu neklidných nohou nemají každý den stejnou intenzitu. Jeden den se pacient může cítit naprosto skvěle a druhý den naopak příznaky propuknou v plné síle. Máte velmi hubené nohy? Může za tím stát závažné onemocnění. Psali jsme zde.

Pacienti s mírnou formou syndromu neklidných nohou mohou trpět jen lehkými problémy, které pociťují zhruba jednou týdně. U středně závažného syndromu neklidných nohou se příznaky objevují jednou až dvakrát za týden a narušují spánek pacienta a do jisté míry i každodenní život. U pacientů s velmi závažnou formou onemocnění se příznaky objevují více než dvakrát týdně a pacient nemůže vést normální život.

Jak se syndrom léčí?

V případě podezření na onemocnění neváhejte a kontaktujte neurologa. Medicína bohužel ještě není tak daleko, aby vyléčila příčinu onemocnění, ale léky mohou vaše bolesti výrazně snížit. 

Co pomáhá?

  • Někdy také může pomoci léčba onemocnění, které mohlo být jednou z vyvolávajících příčin syndromu neklidných nohou.
  • Kýváním lýtky, stříkáním nohou studenou vodou, ale také pohybem (ohýbání kolen, procházky atd.) se příznaky dají krátkodobě zmírnit.
  • Pomáhá zvýšit přísun železa, kyseliny listové a hořčíku, dodržování pravidelného spánkového režimu nebo používání teplých či studených obkladů.

Syndrom neklidných nohou je v současné době neléčitelným onemocněním. Léčba však dokáže projevy onemocnění zmírnit, minimalizovat bolesti a prodloužit a hlavně zkvalitnit spánek. O jiném nepříjemném onemocnění nohou, jsme psali před časem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili v blízkosti černé díry velice zvláštní objekty. Nepodobají se žádnému tělesu v naší galaxii

Oživte svůj byt veselými květináči. Puntíky jsou sázkou...

Co byste nikdy neměli dávat do mikrovlnky. Jen příbory to...

Se škůdci pokojových rostlin lze účinně bojovat i...

Udržovat matraci v čistotě by měla být samozřejmost....

Připravte se na jaro. Vyrobte si hnojivo, které vám zajistí...

Pěstování minikiwi je překvapivě jednoduché. Zasaďte si...

Zavřít reklamu