Záhadná choroba, která napadá nohy. Jaké jsou příznaky a netrpíte jí také?

Ostatní 27. září 2018 | 09:26 — Monika Moorová
Syndrom neklidných nohou. Říká vám to něco? Jde totiž o poměrně časté neurologické onemocnění, které se projevuje nepříjemnými pocity v nohou a nepřekonatelným nutkáním nohama pohybovat.
Další 4 fotografie v galerii
Příznaky onemocnění se objevují především v noci, kdy jste nejvíce v klidu / Depositphotos

Nejste si jisti, jestli se vás onemocnění týká? Pokud ano, rozhodně si toho nemůžete nevšimnout. Jakmile se v klidu a v teple posadíte, vaše nohy sebou totiž začnou škubat, klepat a máte pocit, jakoby jimi procházel elektrický proud. Příznaky onemocnění se objevují především v noci, kdy jste nejvíce v klidu.

Jaké jsou příčiny syndromu neklidných nohou?

Co syndrom neklidných nohou způsobuje je velkou neznámou.

  • Předpokládá se však, že onemocnění je z části dědičné. V případě, že jím trpěla matka nebo otec, lze očekávat, že syndromem onemocní každé druhé dítě.
  • Často se také vyskytuje ve spojitosti s některým nemocemi, jako jsou například selhání ledvin, chudokrevnost, onemocnění kloubů či cukrovka. Úspěšná léčba těchto onemocnění často vede k tomu, že příznaky syndromu neklidných nohou ustoupí.
  • Onemocnění je často spojováno i s Parkinsonovou chorobou.

  • Onemocnění zhoršují také některá léčiva. Patří sem zejména léky proti nevolnosti, léky proti psychotickým onemocněním, antidepresiva a některé léky proti nachlazení a alergiím.
  • Příčinou může být i těhotenství, zejména poslední trimestr. Ve většině případů ale příznaky onemocnění po porodu odeznívají.

Charakteristické projevy

Pro syndrom neklidných nohou je charakteristické, že se projevy zhoršují, když pacient leží a odpočívá. Pacienti se syndromem neklidných nohou často své příznaky popisují jako nepříjemné pocity v nohou, které se vyskytují zejména v sedě a v leže a jsou doprovázeny neodolatelným nutkáním s postiženou končetinou pohnout.

Příznaky syndromu neklidných nohou nemají každý den stejnou intenzitu. Jeden den se pacient může cítit naprosto skvěle a druhý den naopak příznaky propuknou v plné síle. Máte velmi hubené nohy? Může za tím stát závažné onemocnění. Psali jsme zde.

Pacienti s mírnou formou syndromu neklidných nohou mohou trpět jen lehkými problémy, které pociťují zhruba jednou týdně. U středně závažného syndromu neklidných nohou se příznaky objevují jednou až dvakrát za týden a narušují spánek pacienta a do jisté míry i každodenní život. U pacientů s velmi závažnou formou onemocnění se příznaky objevují více než dvakrát týdně a pacient nemůže vést normální život.

Jak se syndrom léčí?

V případě podezření na onemocnění neváhejte a kontaktujte neurologa. Medicína bohužel ještě není tak daleko, aby vyléčila příčinu onemocnění, ale léky mohou vaše bolesti výrazně snížit. 

Co pomáhá?

  • Někdy také může pomoci léčba onemocnění, které mohlo být jednou z vyvolávajících příčin syndromu neklidných nohou.
  • Kýváním lýtky, stříkáním nohou studenou vodou, ale také pohybem (ohýbání kolen, procházky atd.) se příznaky dají krátkodobě zmírnit.
  • Pomáhá zvýšit přísun železa, kyseliny listové a hořčíku, dodržování pravidelného spánkového režimu nebo používání teplých či studených obkladů.

Syndrom neklidných nohou je v současné době neléčitelným onemocněním. Léčba však dokáže projevy onemocnění zmírnit, minimalizovat bolesti a prodloužit a hlavně zkvalitnit spánek. O jiném nepříjemném onemocnění nohou, jsme psali před časem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chystáte se do Bulharska? Pak nezapomeňte navštívit kouzelné přímořské městečko Nesebar

Chystáte se do Bulharska? Pak nezapomeňte navštívit kouzelné...

Řecká lyžařská střediska si zamilujete díky zvláštnímu...

Darkovičky: Zažijte válečné pevnosti na vlastní kůži a...

Fantastické lyžování za měsíčního světla? I to můžete...

Prestižní galerie zdarma? Proč ne. V Londýně v tom nevidí...

Přátelská Gruzie: Země nedotčená turisty, která nabízí...

Zavřít reklamu