Chcete seknout s cvičením? Podívejte, co všechno a jakou rychlostí se změní

Ostatní 16. října 2018 | 09:03 — Monika Moorová
Znáte to. Cvičení je vám najednou na obtíž a tělu se zachtělo lenošit. Zamysleli jste se někdy nad tím, co se stane s naším dosud vitálním organismem, když přestaneme cvičit?
Další 3 fotografie v galerii
Víte, který orgán pocítí změnu nejdříve? / Shutterstock

Pokud si myslíte, že po ročním neustálém pohybu, cvičení a nejrůznějších sportovních aktivitách budete fit ještě dlouho po zahájení pauzy, mýlíte se. Odborníci tvrdí, že vaše kondička, kterou jste tak dlouho nabývali a potili jste pro ni krev, ve většině případů odejde již po dvou týdnech.

Co na to mozek?

Orgán, který změnu k negativnímu pocítí první, je váš mozek, a to už do deseti dní. Vědci ještě nezjistili, jak přesně náhlý výpadek kondičních aktivit mozek ovlivňuje, ale domnívají se, že z dlouhodobějšího hlediska může mít  náhlé ukončení cvičení negativní následky na naši paměť.

Kondice je pryč

Jako další dáte sbohem své kondici, na které jste tvrdě dlouhou dobu pracovali. Už po 14 dnech můžete cítit, že třeba schody nevyběhnete tak snadno, jako před dvěma týdny. Souvisí to se snižováním VO2max, což je v podstatě indikátor aerobní vytrvalosti. Po dvou týdnech se může snížit až o více než 11 procent. Trápíte se v posilovně a stále ne ne zhubnout? Toto jsou možné příčiny.

Člověk, který přestane cvičit, se může připravit na to, že u něj postupně dojde ke ztrátě síly. I když bude odcházet mnohem pomaleji než například vytrvalost, může se tak stát už po čtyřech týdnech.

Špeky jsou zpět

Poslední následek je ten nejméně žádaný. Ztrácí se svaly a postupně je začne nahrazovat tuková tkáň. Asi po šesti týdnech to poznáte na váze a pohled do zrcadla vás vyděsí. Zjistíte, že problémové partie opět začínají nabývat na objemu a vaše oblečení se najednou, takřka ze dne na den, srazilo o několik čísel. Pokud se chcete zbavit nadbytečného tuku, zkuste náš osvědčený banánový recept.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vzniklo unikátní vozidlo Tatra Phoenix. K čemu slouží obrovské čelisti?

Na co si dávat pozor při zazimování balkonových rostlin?...

Zkuste zdravou a super jednoduchou čokoládovou pěnu hotovou za...

Zvěřina aneb zdravý gastro zážitek podzimu. Jak ji správně...

Pozor na nejčastější chyby při chovu morčat

Je čas vyvěsit ptačí budku. Víte, že je pro vaši zahradu...

Právě teď je ideální čas na výsadbu dřevin a cibulovin

Zavřít reklamu