Jak správně čistit zuby? Většina lidí dělá stejné chyby

Ostatní 20. listopadu 2018 | 09:17 — Monika Moorová
Dříve se tolik nedbalo na správnou techniku čištění zubů. Mnohdy je důležitější způsob, jakým si zuby čistíte, než fakt, že to děláte několikrát denně. Pojďme se podívat, jak by měla správná technika čištění zubů vypadat.
Další 2 fotografie v galerii
Správná technika je základ zdravých zubů / Shutterstock

Zuby si čistíte dvakrát denně, nebo dokonce po každém jídle a tak si myslíte, že víc pro svůj chrup udělat nemůžete? Opak je pravdou. Dříve se tolik nedbalo na správnou techniku čištění zubů, a proto si mnozí z nás čistí zuby celoplošně, ze strany na stranu.  Ovšem tímto pohybem se zuby nikdy důkladně nevyčistí. Důležité je čistit zuby krouživým pohybem, ale ani to není vše, co potřebujete vědět. 

Jak správně čistit zuby

Udělejte si s čištění zubů rituál a vždy postupujte stejně, abyste nevynechali žádné zákoutí. Nejprve čistěte spodní čelist zvenku, zevnitř, nakonec vršky zubů a poté udělejte totéž s horní čelistí. Na každém zubu proveďte deset krouživých pohybů a malými tahy vyčistěte i zadní část poslední stoličky – v tomto případě držte kartáček ve vertikální poloze.

Také zevnitř se přední zuby čistí trochu jinak, a to za vertikálního držení kartáčku. I tak se snažte provádět pohyby krouživě. Na důkladné čištění vnitřní části předních zubů je vhodné použít solo kartáček, abyste dosáhli maximálního výsledku. Na těchto místech totiž vzniká nejvíce zubního kamene. Hyzdí váš chrup zubní kámen? V jiném článku jsme psali, jak se ho rychle a efektivně zbavit.

Jak správně vybrat zubní kartáček

Hlavně se neřiďte tím, jak kartáček vypadá a jakou má barvu. Všimněte si hlavičky kartáčku – ta by měla být dlouhá maximálně 2,5 cm s hustými rovně zastřiženými štětinami uspořádanými do 4-5 řad. Rukojeť by měla být dlouhá zhruba 17-25 cm, rovná a přiměřeně tvrdá.

Sledujte i tvrdost štětin. Ultra měkké volte v případě, že máte citlivé zuby a dásně. Obecně však lze tvrdit, že čím měkčí kartáček vyberete, tím lépe a bez poškození dásní vyčistíte své zuby a oblasti kolem krčků zubů. 

Zásady správného čištění

  • kartáček přiložte z poloviny na zub a z poloviny na dáseň (úhel 45°)
  • každý zub čistěte zvlášť, dokud neucítíte jazykem absolutní hladkost
  • čistěte každý zub malými krouživými pohyby
  • na kartáček nikdy netlačte

Mezizubní prostory

Nezapomínejte však ani na mezizubní prostory. Vyberte si správnou velikost mezizubního kartáčku – Pozor! Na jedna ústa jich může být hned několik! - a používejte ho každý den, a to nejen jako párátko k dolování jídla z mezizubního prostoru. Zpočátku je normální, že dásně při čištění lehce krvácejí, toho se ale během pár týdnů zbavíte a vymizí i do té doby běžné otoky dásní. Trápí vás zkažené zuby? Na vině může být zdánlivě nesouvisející onemocnění. Psali jsme zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené části naší planety

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené...

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Petrohrad: Jeden den vám v tomto krásném městě rozhodně...

Zavřít reklamu