Trpíte nespavostí a budíte se během noci? Pomůže speciální metoda

Ostatní 25. prosince 2018 | 07:12 — Monika Moorová
Večer bez problému usnete, ale uprostřed noci se vzbudíte a ne a ne zabrat? Nespavost uprostřed noci se občas stane prakticky každému, ale může se z ní vyvinout i chronická nespavost.
Další 3 fotografie v galerii
Nespavost uprostřed noci potká občas každého / Shutterstock

Ta bývá definována jako problém se spánkem nejméně třikrát týdně po dobu tří měsíců a více. To, zda se z občasného problému s nespavostí uprostřed noci stane chronický, do značné míry závisí i na tom, jak na noční probuzení zareagujete. Existuje několik překvapivě jednoduchých rad, jak nespavost ještě nezhoršit.

Zkute pár jednoduchých rad: 

Používejte zatemňovací závěsy nebo rolety. Pokud se probudíte, protože se vám chce na toaletu, nerozsvěcujte velké světlo, ale jen noční lampičku nebo baterku.

Zkuste se prostě jen obrátit na druhý bok a zůstat v klidu. Je vědecky potvrzeno, že čím menší přestávka ve spaní je, tím spíš opět "zaberete". Pohyby aktivují mozek a jeho bdělost.

Pokud to ale nezabere, pak prostě vstaňte a najděte si nějakou uklidňující monotónní činnost, například luštění sudoku nebo pletení. K tomu si můžete uvařit meduňkový čaj, který je rovněž výborný i do směsi na posílení srdce. Rozhodně si nepouštějte televizi, zapomeňte i na počítač či mobil.

Dalším důležitým pravidlem pro pozdně noční probuzení je neplenit ledničku. Pokud máte nutkání jít si uprostřed noci něco malého zakousnout, nedělejte to, protože to by vás mohlo následující noc opět probudit. A pak se ocitnete v kolotoči nespavosti a kromě toho budete i přibírat na váze.

Důležité, i když poměrně těžké, je vyhnat z hlavy všechny znepokojivé myšlenky. Například na to, co všechno musíte následující den udělat nebo kolik hodin spánku vám vlastně zbývá, protože to může vyvolat spoustu úzkosti bránící v dalším spánku. Místo toho sledujte tmu kolem sebe - velmi často zapůsobí tak, že se vám oči samy zavřou.

Dýchací metoda na dobrý spánek

Na usnutí výborně zabírá metoda 4-7-8. Podle mnoha ohlasů budete v limbu už za minutu. Je to jednoduché. Na 4 vteřiny se nadechněte nosem, na sedm vteřin dech zadržte a na osm sekund pomalu vydechujte ústy. Přesně vychytaná délka intervalů má změnit chemii v mozku, zpomalit srdeční tep a ztišit mysl tak, že zaberete. Tato metoda funguje i pro rychlé zklidnění ve dne třeba před zkouškou nebo jiným náročným výkonem. Zkuste také nejlepší metodu pro rychlý spánek. Více jsme o ní psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Podle nové studie mohou lidé vyčerpat zdroje z celé sluneční soustavy

Ucpaný odpad můžete zkusit vyřešit i sami bez volání...

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné...

Zvětralé pivo nemusíte vylívat, ještě vám skvěle...

Zaštipujete na jaře jehličnany? Vyrobte si z výhonků...

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

Potřebujete i na jaře přitopit? Ekologické infrapanely...

Zavřít reklamu