Na Nový rok bez kocoviny: Zkuste pár zaručených vyprošťováků

Ostatní 31. prosince 2018 | 09:13 — Monika Moorová
Nový rok se sluší pořádně přivítat a mnohé z nás dnes čeká těžký večer a ještě těžší noc. Proto jsme pro vás připravili pár tipů, jak předejít kocovině, popřípadě zmírnit její příznaky.
Další 3 fotografie v galerii
Kocovině se dá předejít nebo zmírnit její příznaky / Shutterstock

Většinou nejde o likvidaci kocoviny jako takové, s tou mnoho nenaděláte, ale o zmírňování příznaků, kterými na ni tělo reaguje. A proč se každému na zahánění osvědčilo něco jiného? To se dá vyložit třeba tím, že i v běžném, neopilém životě má každý jiné chutě a z nich si pak volí i v podobné nouzové situaci.

Často však jde spíše o jakýsi placebo efekt, kdy lidé věří, že jim právě ta jejich metoda pomáhá. A odlišnostmi mezi lidmi a mezi jejich metabolismy se dá vysvětlit i to, že se zatím nepovedlo vyvinout stoprocentně účinný lék na kocovinu.

Prevence

  • Před flámem se doporučuje požít mastnější stravu nebo dokonce vypít lžíci oleje.
  • Před oslavou vypijte sklenici mléka, která zpomalí vstřebávání alkoholu do krve.
  • S alkoholem prokládejte také nealkoholické nápoje. Tím alkohol naředíte.
  • Alkohol pijte pomalu.
  • Nikdy nemíchejte různé druhy alkoholu. Zrádné jsou hlavně nápoje s bublinkami, např. sekt oxid uhličitý totiž přispívá k rychlejšímu vstřebávání alkoholu do krve.
  • Pijte raději tzv. kvalitnější alkohol.
  • Před večírkem si dodejte dávku vitamínu C a B.
  • Po večírku vypijte alespoň dvě sklenice vody, tím zamezíte dehydrataci. 

Co tedy zabírá na kocovinu? Pojďme si připomenout pár osvědčených "vyprošťováků", které by se vám zítra mohly hodit.

Pivo

Nemálo lidí nedá po propité noci dopustit na první ranní pivo a kupodivu to, že by jim mohlo pomoci, nevylučují ani lékaři. Sice ho rozhodně nedoporučují plošně, ale jeho efekt připouští i někteří psychiatři. Podle nich totiž ztlumí hlad receptorů dožadujících se dalšího alkoholu. A zároveň dodá tělu potřebné tekutiny a ionty, které se z těla vyplavily kvůli přemíře pití. Ale pokud patříte k těm, kterým se zvedá žaludek už jen při pomyšlení na tuhle metodu, nenuťte se k ní.

Silná polévka

Na nohy vás může postavit i silná polévka, která přinese tělu chybějící tekutiny i ionty, a navíc i chybějící energii. Někdo posiluje účinek polévky silným kořením, třeba čili nebo pepřem. O tom, co všechno dokáže masový vývar, jsme psali před časem. Nemáte sílu ani na to, abyste si polévku uvařili? Můžete zkusit ultrarychlou verzi česnečky. Na polévkový talíř dejte česnek rozetřený se solí, přidejte trochu oleje a pepře a zalijte vroucí vodou.

Colové nápoje

U těchto nápojů jde asi trochu o psychologický efekt, protože mnoho lidí si ho v mysli spojuje s příjemným chladivým osvěžením. Každopádně dodá tělu rychlé cukry, což jako dobrou radu doporučují i lékaři.

Mléko

Někomu se může při představě ledového mléka dělat zle, ani nemusí mít kocovinu, ale jiný na něj nedá dopustit. Efekt to mít může - mléko totiž neutralizuje překyselený žaludek. Podobně lze použít i zmrzlinu, raději mléčnou nebo smetanovou, ovocná dřeň bude nejspíše také kyselá, a proto by vám spíše přitížila. Máte-li rádi mléko, zkuste koktejl z tohoto nápoje, banánu a dvou lžic medu. Ten tělu dodá energii a draslík.

Zázvor 

Zázvor je vynikající koření, které můžete ocenit i při kocovině. Funguje totiž také jako bylinný lék, který výrazně mírní účinky nevolnosti. Připravte si z něj nálev tak, že nastrouhaný zázvor zalejete horkou vodou a necháte odstát a potom pomalu vypijte.

Pozor na kávu

Káva a nápoje obsahující kofein, sice tlumí únavu, ale výrazně podporují dehydrataci organismu. Blokádou antidiuretického hormonu vedou k další ztrátě vody, což tělo nadále oslabuje.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené? Myslí na všechno, včetně počasí

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené?...

Kam v Evropě za michelinskou hvězdou? 5 tipů pro opravdové...

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na...

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu...

Inspirují se hotely praktikami leteckých společností? Pozor...

Zatím opomíjená turistická destinace. V Suchumi na vás...

Zavřít reklamu