Kolik vajíček můžeme sníst, jak je správně skladovat a jsou vůbec zdravá?

Ostatní 04. února 2017 | 06:00 — Monika Moorová
Vajíčka na měkko, na hniličku, jako volské oko či míchaná vejce. Nebo na tvrdo. Vajíčka umíme připravit na několik způsobů.
Dalších 6 fotografií v galerii
Vejce jsou pro náš organismus nepostradatelná / Shutterstock

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik vajíček můžeme zkonzumovat a zda existuje hranice, kterou bychom neměli překročit? Podle odborníků jsou průměrně dvě vajíčka denně úplně v pořádku. Háček je ale v tom, co vajíčka obsahují. Obyčejné vajíčko je zdrojem nasycených tuků, ale nic se nesmí přehánět. Pokud si tedy do omelety přidáme sýr, přijmeme dvojitou dávku. Nemluvě o kaloriích.

Jsou lepší bílky než žloutky?
Pomůže naší stravě, pokud jedno z nich vynecháme a budeme třeba jíst pouze bílky? Odpověď je jednoduchá, ale složitá zároveň. Všechny vitaminy rozpustné v tucích se nacházejí v žloutku, takže pokud ho vynecháme, odstraníme důležité výživové hodnoty.

Suma sumárum, to, kolik vajíček sníme týdně závisí na tom, jak pestrý jídelníček během týdne máme. Jedna porce vajíček má 80 kalorií, 5 gramů tuku, šest gramů bílkovin. Takže pokud jíte během dne dostatek tuků v jiné formě, vaječná omeleta se sýrem každé ráno zřejmě nebude pro zdraví to nejlepší.

Vajíčka jsou obecně velmi dobrým zdrojem proteinů, které stabilizují hladinu cukru v krvi, vaječný protein dokonce obsahuje všechny potřebné esenciální aminokyseliny.

Žloutky obsahují antioxidanty, které snižují riziko šedého zákalu a onemocnění srdce. Vajíčka jsou zdrojem selenu, minerálu, který bojuje proti volným radikálům a podporuje činnost štítné žlázy.

Víte, jak vajíčka správně skladovat?
Někdo je má v lednici, někdo v komoře v chladu. Vajíčka mají trvanlivost kolem 30 dní, proto je nutné sledovat datum spotřeby. Teplota při skladování vajec by se měla pohybovat mezi 5 - 8 stupni.
Vajíčka nemyjte, odstranili byste vrchní ochrannou vrstvu, která vejce chrání před mikroorganismy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské Neapole

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...

Dejte si pozor na změny v pravidlech silničního provozu ve...

Dovolená pro romantiky: Je libo stylový nocleh na hradě nebo...