Kokosový ořech: Jak vybrat ten správný a jak ho konzumovat

Ostatní 08. dubna 2019 | 20:06 — Monika Moorová
V první řadě je třeba vyzdvihnout, že kokosový ořech je mimořádně bohatý zdroj vlákniny. Na druhé straně však obsahuje vysoký podíl nasycených tuků a ukrývá také vysoký obsah kalorií. V každém případě je ale pro naše zdraví mimořádně prospěšný.
Další 4 fotografie v galerii
Kokosový ořech si rozhodně zaslouží naši pozornost / Shutterstock

Ačkoliv mluvíme o kokosovém ořechu, ve skutečnosti nejde o ořech, ale o druh ovoce. Jde o dutý plod takzvaného kokosovníku obecného, ​​s hnědou tvrdou skořápkou, bílou dužinou a vodou, připomínající zředěné mléko. Tento strom, o kterém se mimochodem říká, že obsahuje vše, potřebné k životu, začíná rodit až po sedmi letech. 

Jak je to s kaloriemi?

V úvodu jsme nastínili poměrně vysoký obsah kalorií v kokosovém ořechu. Ve sto gramech kokosové dřeně se nachází okolo 350 kilokalorií. A čím starší plod, tím kalorie stoupají. Na druhé straně však obsahuje i opravdu hodně vlákniny.

Co obsahuje kokosová voda?

  • Kokosová voda, ukrývající se uvnitř ořechu, je bohatá na draslík.
  • Obsahuje množství minerálů.
  • Je bohatá na vitamin B a C. 

V této souvislosti je třeba zmínit, že kokosová voda a kokosové mléko není vůbec totéž, přestože se často zaměňují. Kokosové mléko je až druhotný produkt, který se vyrábí z dužiny kokosu.

Jak kokos konzumovat?

Kokosový ořech, konkrétně tedy jeho dužina, je poměrně lehce stravitelná a to navzdory vysokému obsahu nasycených tuků. Může se jíst syrová, rovnou po vyloupání ze skořápky, případně se dá nastrouhat a usušit (z obchodu známe jako strouhaný kokos). Použití kokosového ořechu se meze nekladou. Hodí se do ovocného salátu, jogurtu, ale i při pečení či dokonce vaření, zejména orientálních jídel.

Jak vybrat správný kokos?

Průměrně velký kokosový ořech má přibližně 25 cm a váhu od dvou do tří kilogramů. Když si budete vybírat kokosový ořech v běžném obchodě, myslete na to, aby neměl poškozenou slupku a také platí, že čím je kokosový ořech bělejší, tím je chutnější a stravitelnější. S ořechem jemně zatřepte, abyste zjistili, zda obsahuje vodu. Pokud ne, ani ho nekupujte. Když jsme u té exotiky, víte, jak správně konzumovat kaki? Psali jsme zde.

Pro koho je kokos vhodný?

K nám se kokos dováží převážně z Filipín, Brazílie a Indonésie. Po této plodině by měli sahat především sportovci, kterým kokosová voda doplní potřebný draslík, ale také lidé s trávicími problémy, kterým kokos zase poslouží jako lehce stravitelná zdravá pochoutka. Ženy, které dbají o svou krásu, si zase z kokosového ořechu - dřeně nebo vody, mohou vyrobit domácí kosmetiku, například výživné tělové mléko nebo masku na vlasy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou nejzvláštnější pouště na naší planetě

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou...

Levandulová perla Jadranu: Navštivte jeden z nejkrásnějších...

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Navštivte málo...

Zavřít reklamu