Kokosový ořech: Jak vybrat ten správný a jak ho konzumovat

Ostatní 08. dubna 2019 | 20:06 — Monika Moorová
V první řadě je třeba vyzdvihnout, že kokosový ořech je mimořádně bohatý zdroj vlákniny. Na druhé straně však obsahuje vysoký podíl nasycených tuků a ukrývá také vysoký obsah kalorií. V každém případě je ale pro naše zdraví mimořádně prospěšný.
Další 4 fotografie v galerii
Kokosový ořech si rozhodně zaslouží naši pozornost / Shutterstock

Ačkoliv mluvíme o kokosovém ořechu, ve skutečnosti nejde o ořech, ale o druh ovoce. Jde o dutý plod takzvaného kokosovníku obecného, ​​s hnědou tvrdou skořápkou, bílou dužinou a vodou, připomínající zředěné mléko. Tento strom, o kterém se mimochodem říká, že obsahuje vše, potřebné k životu, začíná rodit až po sedmi letech. 

Jak je to s kaloriemi?

V úvodu jsme nastínili poměrně vysoký obsah kalorií v kokosovém ořechu. Ve sto gramech kokosové dřeně se nachází okolo 350 kilokalorií. A čím starší plod, tím kalorie stoupají. Na druhé straně však obsahuje i opravdu hodně vlákniny.

Co obsahuje kokosová voda?

  • Kokosová voda, ukrývající se uvnitř ořechu, je bohatá na draslík.
  • Obsahuje množství minerálů.
  • Je bohatá na vitamin B a C. 

V této souvislosti je třeba zmínit, že kokosová voda a kokosové mléko není vůbec totéž, přestože se často zaměňují. Kokosové mléko je až druhotný produkt, který se vyrábí z dužiny kokosu.

Jak kokos konzumovat?

Kokosový ořech, konkrétně tedy jeho dužina, je poměrně lehce stravitelná a to navzdory vysokému obsahu nasycených tuků. Může se jíst syrová, rovnou po vyloupání ze skořápky, případně se dá nastrouhat a usušit (z obchodu známe jako strouhaný kokos). Použití kokosového ořechu se meze nekladou. Hodí se do ovocného salátu, jogurtu, ale i při pečení či dokonce vaření, zejména orientálních jídel.

Jak vybrat správný kokos?

Průměrně velký kokosový ořech má přibližně 25 cm a váhu od dvou do tří kilogramů. Když si budete vybírat kokosový ořech v běžném obchodě, myslete na to, aby neměl poškozenou slupku a také platí, že čím je kokosový ořech bělejší, tím je chutnější a stravitelnější. S ořechem jemně zatřepte, abyste zjistili, zda obsahuje vodu. Pokud ne, ani ho nekupujte. Když jsme u té exotiky, víte, jak správně konzumovat kaki? Psali jsme zde.

Pro koho je kokos vhodný?

K nám se kokos dováží převážně z Filipín, Brazílie a Indonésie. Po této plodině by měli sahat především sportovci, kterým kokosová voda doplní potřebný draslík, ale také lidé s trávicími problémy, kterým kokos zase poslouží jako lehce stravitelná zdravá pochoutka. Ženy, které dbají o svou krásu, si zase z kokosového ořechu - dřeně nebo vody, mohou vyrobit domácí kosmetiku, například výživné tělové mléko nebo masku na vlasy.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Znáte italské regiony? Představíme vám ty nejnavštěvovanější a nejkrásnější z nich

Znáte italské regiony? Představíme vám ty...

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a...

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i...

Zavřít reklamu