Nejčastější zdravotní nástrahy léta: Jak se jim vyhnout?

Ostatní 29. června 2019 | 11:14 — Ilona Cílková
Začalo léto a čekárny pohotovostí se začínají plnit. Abyste letos nemuseli nečekaně k lékaři také vy, přečtěte si, odkud vám v horkých letních dnech hrozí největší zdravotní rizika.
Další 4 fotografie v galerii
V horkém letním dni ztrácíme pouhým pocením velké množství vody, kterou je třeba neustále doplňovat, jinak nám hrozí dehydratace / Shutterstock

Letní sporty, slunce a grilování pod širým nebem totiž vždy nemusí skončit jen příjemnými zážitky.

Zranění při sportu

Pokud jste se rozhodli, že letos v létě konečně získáte tu správnou postavu do plavek, měli byste vědět, že i se zdraví prospěšným sportem se musí začít zvolna. Nesnažte se najednou dohnat všechno, co jste v minulosti zameškali. Za prvé si přílišným vypětím můžete jakoukoli pohybovou aktivitu zase na dlouhou dobu znechutit a co je významnější, netrénovaný jedinec si při nadměrné námaze snadno přivodí úraz. Nejlepší je se sportem začínat zvolna, postupně zvyšovat zátěž a spíše než na nárazové vyčerpávající výkony se orientovat na mírnou, zato však pravidelnou aktivitu.

Zranění na zahradě

Při okopávání záhonů vám kromě bolavých zad žádné větší nebezpečí nehrozí, na bezpečnost je však třeba dbát při sekání trávníku. Pokud pracujete se sekačkou, nenechte malé děti, aby si hrály kolem. Při sekání trávy noste pevné boty s plnou špičkou, a pokud pracujete někde, kde často odletují například kamínky, nasaďte si také brýle. Sekačku se také nikdy nesnažte vyčistit, aniž byste předtím vypnuli motor či přívod elektřiny.

Dehydratace

V horkém letním dni ztrácíme pouhým pocením velké množství vody, kterou je třeba neustále doplňovat, jinak nám hrozí dehydratace, nebo dokonce úpal. Dbejte na to, aby dostatek tekutin přijímaly také vaše děti, které mají většinou v zápalu hry úplně jiné starosti. Dehydratace neboli nedostatečné zavodnění organismu se může projevit nevolností, malátností a bolestí hlavy. Abyste dehydrataci předešli, vyhněte se pobytu venku v době kolem poledne, kdy je horko největší. Na pití je nejvhodnější čistá voda, naopak se nedoporučují slazené limonády, káva nebo alkoholické nápoje.

Spálená kůže

Také opalování samotné zvyšuje riziko rakoviny kůže, ale pokud svou pokožku necháte spálit tak, že vám naskáčou puchýře, riziko zhoubného melanomu stoupne ještě víc. Odborníci tvrdí, že i když jste se v životě spálili jenom pětkrát, vaše riziko rakoviny kůže se tím hned zdvojnásobí. I pokud se nehodláte přímo opalovat, krém s ochranou proti UV záření byste měli na nezakrytá místa kůže aplikovat po celé léto každý den. A pokud ji ještě nemáte, je právě nejvyšší čas vyrazit do obchodu a pořídit si i slušivou pokrývku hlavy.

Hmyzí bodnutí

Pro většinu lidí znamená včelí nebo vosí žihadlo jen chvilkovou bolest a nevelký otok, některé alergiky ale může podobná „banální“ příhoda ohrozit i na životě. Vážná alergická reakce na hmyzí bodnutí se dokonce může náhle objevit i u jedinců, kteří dříve měli jen mírnější příznaky. Pokud nechcete bodavý hmyz zbytečně přitahovat, vyvarujte se při pobytu venku výrazných vůní a také oblečení jasných barev. Kolem sebe také zbytečně nenechávejte zbytky jídla a limonád, které lákají především vosy. Jak se zbavit bolesti po štípnutí hmyzem: Na každé bodnutí zabírá něco jiného

Otrava jídlem

I když otrava jídlem vás může postihnout kdykoli, v létě je její riziko zdaleka největší. Rychlému množení bakterií nahrávají především vysoké teploty a také fakt, že mnohem častěji než jindy jíme venku a v piknikových koších si nosíme jídlo, které často v nevyhovujících podmínkách čeká nějakou dobu na to, až ho zkonzumujeme. Zvláště opatrní na podmínky a dobu skladování byste měli být u pokrmů obsahujících majonézu, vejce nebo mléčné výrobky. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Charismatický zpěvák David Kraus prozradil, co je pro něj opravdu důležité

Chyby, kvůli kterým jsou ručníky po vyprání tvrdé, na omak...

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Zavřít reklamu