Skvělý nápad, jak neobvyklým způsobem zužitkovat čerstvé levandulové květy

Ostatní 07. července 2019 | 09:03 — Ilona Cílková
Sezóna okouzlující levandule je stále v plném proudu a určitě i mezi vámi se najde nejedna fanynka této krásné rostlinky s neuvěřitelnou vůní a nádhernou barvou. Dnes vám poradíme, jak neobvyklým způsobem zužitkovat čerstvé květy.
Dalších 5 fotografií v galerii
Levandulové květy jsme zvyklí zpracovávat mnoha způsoby / Shutterstock

Levandule je okrasná i léčivá bylina, respektive polokeř, který není náročný na pěstování. Vysadit si ji můžete do květináčů na kuchyňské okno i do zahrady. Aby vám bohatě kvetla, měli byste ji každý rok ořezávat. Květy levandule je ideální sbírat ještě před úplným rozkvětem. Za suchého a slunečného počasí odstříháváme vrchní části stonků i s květy. Ty je následně možné ve svazečku ve stínu usušit. 

Levandulové květy jsme zvyklí zpracovávat mnoha způsoby. Vyrábíme si levandulový olej či tinkturu, oblíbený je i levandulový sirup. Slyšeli jste už o levandulovém cukru?

Recept na levandulový cukr

Výroba levandulového cukru je velmi jednoduchá. Stačí si připravit nádobu, čerstvé levandulové květy a cukr (bílý nebo třtinový). Do nádoby postupně vrstvíme cukr a přiměřené množství (podle toho jak moc chcete aby cukr voněl) důkladně omytých a osušených květů. Následně nádobu uzavřeme a dáme odležet alespoň na třicet dnů. 

Jak cukr využít?

Cukr získá díky levanduli neopakovatelné a jedinečné aroma, které si okamžitě zamilujete. Můžete ho trochu prosít, ale klidně se dá používat i přímo s kvítky. Pokud se vám však květy v cukru nezamlouvají, při přípravě je zabalte do sáčku z jemné látky, vložte ho do nádoby a zasypte cukrem. I tímto způsobem získá cukr úžasnou vůni.

Levandulový cukr nejen osladí, ale také dodá aroma koláčům, dezertům či pudinkům. Použít jej můžete při přípravě muffinů, sušenek i rozličných nápojů, například osvěžujících limonád či letních drinků. Také si jím můžete dochutit bylinkové nebo ovocné čaje. Pěkná skleněná nádobka s domácím levandulovým cukrem je také skvělým dárkem pro každého milovníka levandule. (Dále čtěte: Báječné levandulové recepty pro péči o pleť i vlasy).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rekordman a velký sportovec Jan Kareš řídil elektrický unikát

Bytový architekt a jeho výhody: Nechte se inspirovat

Povinné čipování psů – přehledně vše, co potřebujete...

Skvělé využití vody z rýže. Odteď už ji nikdy nebudete...

Květiny jako dekorace: Sušená aranžmá vám vydrží roky

Když blechy útočí! Co jste o nich nevěděli a jak se jim...

Zdravé mlsání na zimu? Víme, jak naložit s dary podzimního...

Zavřít reklamu