Máte žárlivého partnera? Vemte nohy na ramena, dokud je čas

Vztahy 16. ledna 2018 | 13:26 — Monika Moorová
Žárlivost je silně nepříjemný pocit, jehož náplní je obava z odnětí či opuštění pozitivních citů, hlavně lásky. Žárlivý člověk se prostě bojí, že někdo (nejčastěji partner) ho už nemá tolik rád a že jej opustí.
Příčinou žárlivosti může být také strach, že partner nebude schopen čelit nástrahám / Shutterstock

Žárlivost bolí. Žárlivce i jejich oběti. Mezi hlavní příčiny, které vytváří tento nepříjemný pocit, patří:

Nedostatek sebedůvěry

Žárlivost je především nemoc, kdy trpíme velmi výraznými pocity méněcennosti. Žárlivci jsou závislí na mínění okolí a mají obrovskou potřebu být milováni. Bojí se srovnávání s ostatními a mají strach, že druzí by mohli být přitažlivější, chytřejší nebo zábavnější a že by už oni sami partnerovi nemuseli stačit. Žárlivci bývají velmi sebekritičtí a vidí na sobě spoustu chyb.

Bojí se, že tyto jejich chyby (ať už domnělé nebo skutečné) vidí i jejich partner a mají obavy, že by mohli být "nahrazeni" někým lepším a úspěšnějším.

Proto tak moc lpí na lásce svého partnera, protože ji považují za nejlepší uznání. Ale stále jsou sužováni svými pocity méněcennosti a stále mají obavy. I když je partner miluje, o jeho důkazech lásky pochybují a z pochybností se stává podezření vedoucí k obviňování. Postupně mohou začít žárlit nejen na lidi, ale i na partnerovy koníčky a věci, které má rád.

Strach z konkurence

Příčinou žárlivosti může být také strach, že partner nebude schopen čelit nástrahám. Konkurence je velká, a pokud například chodí žena výhradně v sexy oblečení, má její muž obavy z mužů, kteří budou se ženou flirtovat. Mohla by přece tak snadno podlehnout. Někomu hezčímu, zdatnějšímu, úspěšnějšímu, bohatšímu - a celá škála nízkého sebevědomí se nám utěšeně rozjíždí.

Sobeckost

V pozadí žárlivosti někdy vystupuje sobeckost. Dotyčný si přeje být za každou cenu středem pozornosti. Pokud tomu tak není, zuří a dává to najevo. Tito lidé se nenaučili dělit se s druhými a nejdůležitější pro ně je, co chtějí oni sami, ne ti druzí.

Chorobná žárlivost

Čím více má žárlivec dojem, že je jeho vztah ohrožen, tím manipulativněji se chová. Ignoruje potřeby svého partnera. Žárlivost může dojít až do takových mezí, že dotyčný na svého partnera křičí, hádá se s ním, nebo ho dokonce fyzicky napadá, a to třeba i před ostatními lidmi. Citové výbuchy už nedokáže ovládnout. Pokud se cítí být zanedbáván, může nastolit docela slušný domácí teror. Žárlivý člověk je přesvědčen o své pravdě a podle toho se chová. Stává se z něj diktátor a jedná se svým partnerem jako se svým majetkem. Nemáte štěstí na partnera? Možná děláte některé z následujících chyb.

Stejně jako se nedá žít s notorickým alkoholikem, stejně tak se nedá žít s chorobným žárlivcem. Jediné řešení je vzít nohy na ramena, dokud je čas.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nebezpečná lymská borelióza. Vakcína zatím neexistuje, čeští vědci však zaznamenali průlom

Kuna pod kapotou vašeho auta. Čeká vás únavný boj, ale s...

Kastrace kočkám a kocourům změní povahu. Jsou také...

Pýchavka pomáhá při rakovině i zánětech močových cest....

Klimatizace se zřejmě brzy stanou běžnou součástí...

Už naši předkové považovali černý bez za všelék....

Osvědčené pěstitelské tipy, jak přesazovat a správně...

Zavřít reklamu