Proč vznikají stařecké pigmentové skvrny a jak je odstranit

Krása 12. ledna 2020 | 14:03 — Anna Novotná
Stařecké skvrny, jinak nazývané také věkové skvrny nebo jaterní skvrny, představují malé tmavé skvrny, které mohou mít různou velikost a mohou se vytvářet kdekoliv na těle. Jsou tmavé, nevzhledné, ale jaké jsou příčiny jejich vzniku?
Další 4 fotografie v galerii
Stařecké skvrny se nejčastěji objevují na obličeji, rukou, ramenech / Shutterstock

Skvrny se obvykle objevují na obličeji, rukou, ramenech - tedy na těch částech pokožky, které jsou nejvíce vystaveny slunečnímu záření. Vyskytují se na pokožce lidí starších 50 let, ovšem není vyloučeno, že se mohou objevit i na pokožce mladšího člověka. Sice nevypadají dobře, jsou ale neškodné a nepotřebují žádnou speciální léčbu. Co však potřebují, je speciální přístup k jejich ošetřování v případě, že je chcete z pokožky odstranit.

Jaké jsou příčiny vzniku stařeckých skvrn?

Zajímavé je, že ani samotní lékaři neumí určit hlavní příčinu vzniku stařeckých skvrn. Zřejmě souvisejí s nadměrnou produkcí melaninu nebo pigmentu kůže. Vytvářejí se na stárnoucí pokožce, a to v důsledku vystavování se slunečnímu záření či jinému UV záření, například soláriu. Sice melaninu vděčíme za krásné bronzové opálení během léta, na druhou stranu mu vděčíme i za pigmentové skvrny ve starším věku.

Stařecké skvrny mohou vznikat i v důsledku dlouhodobého užívání některých léků. Jsou to v podstatě jejich vedlejší účinky.

Fakta o stařeckých skvrnách

 • Stařecké skvrny se mohou ukázat na všech typech pokožky.
 • Jsou ploché a oválné.
 • Obvykle mají hnědou nebo černou barvu.
 • Mohou mít velikost pihy nebo velikost více než 1 cm.
 • Mohou se seskupit a být tím pádem více nápadné.

Jak je odstranit?

Věkové neboli stařecké skvrny nejsou vůbec nebezpečné. Přesto se je zejména ženy pokoušejí odstranit. Pokud k nim patříte, tak byste měly vědět, jak na to. Možností totiž máte hned několik:

 • Léky na předpis - lékař vám může předepsat bělicí krémy, které jsou určeny k bělení pokožky. S jejich použitím pigmentové skvrny mohou pozvolna zmizet. Krémy však mohou mít i vedlejší účinky, jako je například zvýšená citlivost pokožky, proto byste se měly vyhýbat slunečnímu záření.
 • IPL ošetření, tedy ošetření impulzním světlem, chemickým peelingem apod. Každé z těchto ošetření má svá pro a proti, proto je nejlepší poradit se s dermatologem o vhodnosti podstoupení takového ošetření.

Domácí léčba

 • Dříve, než se vydáte k odborníkovi, můžete vyzkoušet přírodní metody. Tím nejosvědčenějším je známý zesvětlovač, tedy obyčejný citron. Musíte být trpělivé, viditelné výsledky se dostaví až po třech měsících pravidelného potírání plátky citronu.
 • Další možností je domácí peeling, kdy odstraníte staré odumřelé buňky z povrchu kůže a s využitím bělicích schopností citronů se postupně zbavíte i tmavých skvrn.

Co budete potřebovat?

 • šťávu z citronu
 • cukr krystal
 • vatové tampony nebo žínku

Postup

Pokožku, kde chcete skvrny odstranit, omyjte teplou vodou, aby se vám otevřely póry. Na vatový tampon naneste šťávu z citronu. Navrh dejte asi lžičku cukru a krouživými pohyby začněte čistit. Pokud máte citlivou kůži, citronovou šťávu můžete naředit vodou. Kyseliny v citronové šťávě pomáhají navíc zahubit všechny bakterie. Takto ošetřené místo nakonec opláchněte vlažnou vodou. Dále čtěte: Pozor na potraviny, které způsobují nepěkné žloutnutí zubů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší rakouský skiareál mimo Alpy. Hochficht je na skok za hranicemi

Největší rakouský skiareál mimo Alpy. Hochficht je na skok...

Jakou strategii použít při rezervaci hotelu, abyste dosáhli...

Leden ve Špindlu ve znamení skvělého lyžování, nízkých...

Singapur láká stále více Čechů. Kdy je nejlepší čas na...

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Vietnamu a co vás v této...

Pokud se vám zdají nabídky cestovních kanceláří příliš...

Zavřít reklamu