Tyto potraviny doporučují odborníci na výživu obcházet obloukem! Spouštějí nebezpečné nemoci

Zdraví 18. června 2017 | 17:36 — Monika Moorová
Experti na výživu sestavili seznam potravin, kterým bychom se měli raději vyhýbat.
Dalších 5 fotografií v galerii
Čerstvou zelenonou nikdy nic nezkazíte / Shutterstock

Seznam uveřejnili na portálu Prevention.com a označili v něm potraviny, které si oni na svůj talíř nikdy nedají. A jaké to jsou?

Konzervované rajčata

Podle nejnovější studie endokrinologů obsahují plechovky, ve kterých jsou rajčata, nebezpečný bisfenol-A (BPA). Jde o syntetický estrogen, který se spojuje s nemocemi, jako jsou reprodukční problémy, srdeční onemocnění, cukrovka či obezita. Kyselost rajčat dokonce způsobuje, že se BPA dostane do jídla. Studie ukazují, že BPA v těle většiny lidí přesahuje bezpečné množství. U mužů pak potlačuje tvorbu spermií. Velký vliv má hlavně na mladé lidi. Pokud už musíte nakládaná rajčata, vyberte si raději ty ve sklenicích.

Popcorn z mikrovlnky

Sáček ve kterém je popkorn zabalen obsahuje kyselinu perfluorooktanovou (PFOA). Ta patří do třídy sloučenin, které jsou spojovány s neplodností u lidí. Při testování na zvířatech se zjistilo, že PFOA způsobuje rakovinu jater, varlat a slinivky. Mikrovlnka dokonce způsobuje odpařování této škodlivé látky do popcornu. Pokud si nedokážete popcorn odpustit, zkuste si ho připravit jen tak na pánvi.

Losos z farmy

Celkově se ryby považují za zdravé potraviny. Bohužel jsou na farmách často krmeny kukuřicí, sójou nebo jiným krmivem, které obsahuje málo omega-3 mastných kyselin nebo dokonce vůbec žádné. Tato nepřirozená výživa s vysokým obsahem kukuřice vede k tomu, že některé ryby z farem v sobě akumulují nezdravé množství špatných mastných kyselin. Aby toho nebylo málo, ryby na farmách jsou navíc krmeny i antibiotiky. Naproti tomu divoce žijící ryby získávají zdravé omega-3 mastné kyseliny z vodních rostlin.

Kravské mléko plné umělých hormonů

Někteří producenti mléka podávají krávám rekombinantní hovězí růstový hormon (známý pod zkratkou rBGH nebo rBST), aby tak zvýšili produkci mléka. Tento hormon může u lidí způsobit vznik rakoviny prsu, prostaty a tlustého střeva. Proto není od věci si při nákupu mléka zkontrolovat na obalu, zda uvádí "bez rBST" přípqadně "vyrobeno bez umělých hormonů" či "organické mléko". Těmto produktům dávejte přednost.

Neorganická jablka

Americká environmentální skupina zveřejnila seznam ovoce a zeleniny s nejvyšším a nejnižším obsahem pesticidů. První místo na žebříčku nejvíce "zamořeného" ovoce obsadila jablka. Pesticidy mohou poškodit nervový systém, zvyšují pravděpodobnost vzniku astmatu, rakoviny či Alzheimerovy choroby. Pokud máte možnost, vypěstujte si je ne vlastní zahrádce!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...