Vědci se podívali na zoubek červenému melounu. A odhalili zajímavé věci

Zdraví 13. srpna 2017 | 08:48 — Monika Moorová
Rádi si v létě pochutnáváte na šťavnatém a slaďoučkém červeném melounu? Děláte dobře, protože tato dobrota je doslova nabitá prospěšnými živinami.
Další 4 fotografie v galerii
Meloun nikdy nezklame. Věděli jste, že výživná jsou i melounová semínka? / Shutterstock

Jelikož červený meloun patří k létu, zde je několik faktů, které jste o něm možná nevěděli.

Co obsahuje

Meloun obsahuje velké množství lykopenu, betakarotenu i vitamínu C. Navíc 100 gramová porce obsahuje pouze kolem 30 kcal, takže se velmi dobře hodí k hubnutí. V melounu je dokonce víc lykopenu než v syrových rajčatech. Červený meloun obsahuje 1,5krát více lykopenu než čerstvá rajčata a je považován za jeden z jeho nejbohatších zdrojů vůbec.

Co je lykopen

Jedná se o červený pigment, který dává ovoci a zelenině typickou barvu. Podle mnohých studií zvýšení hladiny lykopenu v těle pomáhá snížit úroveň LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi a je prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Rovněž se spojuje s prevencí rakoviny prostaty a podporou zdraví kostí. Kromě toho má silné protizánětlivé vlastnosti a podporuje imunitu.

Největší množství lykopenu je v dozrálém melounu. Lykopen je antioxidant, který je rozpustný v tucích. Jeho vstřebávání tedy můžeme podpořit přidáním kvalitních tuků. Výbornou volbou je přidat k melounu avokádo.

Aminokyselina citrulin a erekce

V melounu se nachází aminokyselina citrulin. Citrulin má schopnost přeměnit se v těle na arginin, který má následně vliv na hladinu oxidu dusnatého. Ten pak působí pozitivně v oblasti regenerace a zajišťuje vyšší přísun potřebných látek do svalů. Výhodou citrulinu je jeho rozklad až v krvi, kdežto arginin se spotřebuje při mnohých dalších trávicích pochodech.

Zmíněné aminokyseliny podporují krevní oběh, posilují obranyschopnost organismu a mohou být užitečné pro ty, kteří trpí obezitou nebo diabetem typu 2. Navíc citrulin snižuje bolest svalů. Podle odborníků má podobné účinky jako viagra.

Výživná jsou i melounové semínka

Úžasně výživné jsou i melounová semínka, zejména pokud jsou naklíčená. Mají vysoký obsah bílkovin, zdravých tuků, vitamínů skupiny B a hořčíku. Vědci zjistili, že melounová semínka jsou bohatým zdrojem vlákniny a minerálů.

Je vidět, že když se zakousnete do sladkého červeného melounu, nejásají jen vaše chuťové buňky, ale poděkuje vám celé tělo.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu každý a to v kteroukoliv roční dobu

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Krušné hory: Skiareál Klínovec lyžařům letos nabídne...

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií....

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Do Velké Británie po brexitu: Jak moc se cestování ztíží a...

Zavřít reklamu