Nepodceňujte nebezpečí, které vám hrozí konzumací borůvek

Zdraví 04. září 2017 | 10:25 — Monika Moorová
Borůvky jsou na první pohled bezkonkurenčně zdravé ovoce. Posilují zrak, snižují cholesterol a celkově blahodárně působí na náš organismus. Víte ale, že i z borůvek se snadno může stát váš nepřítel?
Další 4 fotografie v galerii
Borůvky patří mezi nejzdravější ovoce. Přesto se mohou stát vaším nepřítelem / Shutterstock

Borůvky patří mezi nejzdravější ovoce. Posilují imunitní systém, zpomalují proces stárnutí, čistí krev, pomáhají při problémech s cholesterolem, snižují riziko rakoviny a odbourávají stres. To je jen zlomek toho, co toto ovoce může dělat s naším zdravím. Za tím vším stojí směs výživných látek, vitamínů, minerálů a kyselin, díky kterým jsou borůvky jedinečné. Na co všechno nám borůvky pomáhají? Více se dočtete v našem jiném článku

Horší zpráva je, že pro nás mohou být i nebezpečné. Na borůvkách se usazuje tasemnice liščí (echinokok), kterou svým trusem lišky přenášejí. Ta představuje problém pro náš organismus, neboť se můžeme nakazit echinokokózou, která se může projevit třeba až po 15 letech. Borůvky obvykle utrhneme na procházce a většinou je okamžitě konzumujeme. A to je chyba. Tyto lesní plody bychom nikdy neměli konzumovat neomyté.

Veškeré ovoce či zeleninu bychom měli vždy před konzumací důkladně umýt pod čistou tekoucí vodou, abychom je zbavili nečistot, které se na nich nacházejí. V dnešní době se na nich zpravidla nachází poměrně značné množství chemických látek z postřiků i jiných nečistot.

U borůvek toto doporučení platí dvojnásob. Dokonce se doporučuje borůvky raději několikrát opláchnout pod tekoucí vodou, protože vajíčka tasemnice přežijí i mrazení či vaření. Pokud by člověk zkonzumoval neumyté ovoce, hrozí riziko nákazy, které může zasáhnout i játra, plíce či mozek. Onemocnění se může snadno rozvinout a způsobit cysty v těle. Když cysty prasknou, mohou být následky fatální.

Co je horší, může trvat léta, než se infekce projeví. Onemocnění má totiž velmi dlouhou inkubační dobu. Symptomy a příznaky závisí na umístění a velikosti cyst. Při zasažení jater se nemoc projeví například bolestí břicha, hubnutím či žloutenkou. Plicní onemocnění se projevuje bolestí na hrudi, dušností a kašlem.

Borůvky jsou bezesporu našemu tělu velmi prospěšné. Mějte ale na paměti, že plody je nutné opravdu důkladně omývat. Až půjdete po lese se džbánkem, raději si nechte zajít okamžitou chuť a pochutnejte si až po důkladném omytí lahodných modrých kuliček. V tomto případě se vám trpělivost opravdu vyplatí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nádherné pláže Evropy, které zatím neokupují davy turistů a určitě stojí za objevení

Nádherné pláže Evropy, které zatím neokupují davy turistů...

Nádhernou vánoční atmosféru si užijete doslova za humny. Na...

Přírodní skvost Nízkého Jeseníku: Rešovské vodopády jsou...

Nejlepší lázeňská města v Evropě, kde můžete během zimy...

Budoucnost turistiky: Jak budeme cestovat v roce 2028? Trendy...

Nejkrásnější národní parky USA. Poznejte přírodou,...

Zavřít reklamu