Budete překvapeni, co všechno umí obyčejný křen

Zdraví 05. října 2017 | 13:13 — Monika Moorová
Máte křen za obyčejnou pochutinu, která se hodí tak nanejvýš k uzenému kolenu? To je velký omyl. Jde totiž o léčivou bylinu, jejíž kořen má blahodárné účinky na zdraví člověka.
Dalších 5 fotografií v galerii
Křenu se říká český ženšen. Celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci / Shutterstock

Křenu se říká "český ženšen". Jeho velkou devizou je, že celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci.

Křen zná lidstvo už od starověku. Staří Řekové jej používali na zmírňování bolestí a jeho účinky byly známy i mezi Egypťany či ve střední Evropě. V období renesance se konzumace křenu rozšířila z této oblasti i do dalších oblastí, například na sever, do Británie a později i do Ameriky.

Z rostliny se konzumuje hlavně kořen, který se využívá například jako koření. Neporušený kořen křenu nemá v podstatě žádné aroma. To vzniká až při řezání či strouhání. Tehdy dochází k uvolňování enzymů, ale také léčivých vlastností rostliny.

Co osahuje křen

Křen obsahuje bílkoviny, vlákninu, lutein i omega 3 a 6 mastné kyseliny. Také je zdrojem mnoha vitamínů, například vitamínu A, C i E a kyseliny listové a pantothenové. Křen vám výborně doplní minerální látky a stopové prvky, hlavně železo, draslík, vápník, hořčík, zinek či měď. Kořen rostliny má antiseptické a antibiotické účinky, podporuje imunitu a chrání organismus před volnými radikály.

Léčivé vlastnosti křenu

 • Podporuje obranyschopnost našeho organismu
 • Pročistí krev
 • Zlepší trávení
 • Má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) vlastnosti, a proto se využívá při zánětech dýchacích či močových cest
 • Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním
 • Hodí se užívat po léčbě antibiotiky, neboť upravuje střevní mikroflóru
 • Má močopudný účinek
 • Používá k inhalacím při rýmě a silném kašli

Jak křen využít pro své zdraví?

Čerstvý kořen křenu se dá využít mnoha způsoby. V první řadě si jej můžete nastrouhat a použít k jídlu. Tímto způsobem jednoduše, ale efektně povzbudíte proces trávení. Existuje však i mnoho domácích receptů s křenem, díky kterým se zbavíte rýmy či bolesti.

 • Lžičku nastrouhaného kořene převařte a páry z vývaru vdechujte alespoň 10 minut. Zbavíte se tak rýmy, pročistíte však i vaši pleť.
 • Na ošetření pleti je dobré použít i mléko, ve kterém se předtím louhoval kořen křenu. Smíšený křen s medem v poměru 1: 1 zase po lžičkách užívejte při nachlazení a proti kašli.
 • Pokud zabalíte nastrouhaný křen s moukou a máslem nebo sádlem do tenkého plátna či látky, vytvoříte si skvělý obklad, který vám pomůže při bolestech páteře.
 • Křen vám však pomůže i od jiných nepříjemných bolestí. Nastrouhejte čerstvý kořen rostliny, zalijte ho v nádobě až po vrch octem a nechte odstát při pokojové teplotě osm dní. Následně prolisujte a směsí potírejte bolestivá místa několikrát denně.

Kořen se sbírá na podzim, uschovává se buď v mírně vlhkém písku ve sklepě nebo zabalený ve vlhkém plátýnku v chladničce. 

A dobrý typ na závěr: Pro svůj vysoký obsah vitaminů se chroupání křenu doporučuje proti paradentóze.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dodávkou roku 2019 je nový Peugeot Partner. Porotu zaujaly dvě nevídané inovace

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou

Vyrobte svému pejskovi parádní pelíšek. Stačí vám k tomu...

Jak na jaře sázet zadarmo a v bio kvalitě? Příprava je...