Výborný domácí lék, který je dnes zcela zbytečně zatracován

Zdraví 11. října 2017 | 12:11 — Monika Moorová
Sádlo. Někteří na něj nedají dopustit, jiní ho odmítají jako nezdravý živočišný tuk. Přitom na stolech našich babiček bylo sádlo zcela běžné. A není ani důvod, proč bychom ho měli úplně zavrhovat dnes.
Další 4 fotografie v galerii
O sádle kolují naprosté nesmysly. Může být zajímavým zpestřením jídelníčku a není třeba se ho obávat / Shutterstock

Opravdu si tato potravina zaslouží být zapomenutá?

Sádlo v kuchyni

Nejpoužívanější sádlo je vepřové, kachní a husí, přičemž jeho energetická hodnota je okolo 775 kcal/ 100 g. V kulinářství platí, že sádlo dodá jídlu chuť a vůni. Protože má vyšší tepelnou stabilitu, nevzniká při smažení na sádle tolik karcinogenních látek a škodlivých sloučenin jako u některých rostlinných olejů. Co se týče kardiovaskulárních chorob, je vepřové sádlo méně rizikové než máslo. Drůbeží sádlo stojí někde na pomezí sádla vepřového a rostlinných tuků. Sádlo obecně obsahuje 1/3 cholesterolu v porovnání s máslem.

Co vše najdeme v sádle?

Vepřové sádlo má v sobě optimální obsah esenciálních mastných kyselin, které jsou vázány právě v tucích. Jsou to:

  • Kyselina olejová – pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, působí preventivně proti cukrovce a očním onemocněním.
  • Linolová mastná kyselina (omega 6 mastné kyseliny) – zpomaluje růst tukové tkáně, snižuje cholesterol, brání předčasné ateroskleróze a vysokému krevnímu tlaku.
  • Linolenová mastná kyselina (omega 3 mastné kyseliny) – je nezbytná pro procesy v lidském těle, správnou funkci nervů a srdečně-cévního systému.

Sádlo v kosmetice

Ač se vám myšlenka sádla na vašem obličeji nebo těle může ošklivit, všechny ty voňavé krémy, mýdla a šampony obsahují tuky. Sádlo jako pleťový krém používaly naše babičky běžně a když se dnes mluví o lipidech vyhlazujících vrásky, nejedná se v zásadě nic jiného než o tuky, které jsou obsaženy i v sádle.

Vepřové sádlo má schopnost vstřebávat účinné rostlinné látky a pronikat s nimi do pokožky a je vhodné pro problematickou a citlivou pleť. Nejčastěji se kombinuje s měsíčkem lékařským, heřmánkem, levandulí, nebo marihuanou, lze ho používat i samotné jako zábal na popraskaná chodidla a ruce.

Kde sádlo pomáhá

Výborně hodí k léčbě:

  • Jizev a popálenin
  • Atopického ekzému
  • Lupénky
  • Oparů
  • Suché pleti
  • K vyhlazení vrásek
  • K zábalům na průdušky a k léčbě kašle

Sádlo a cholesterol

Podle nejnovějších zjištění také nemá konzumace vepřového sádla nic společného se zvyšováním hladiny cholesterolu. Vědci po rozsáhlých výzkumech zjistili, že cholesterol obsažený v živočišných produktech nemá tak výrazný význam pro zvyšování cholesterolu v krvi člověka, jak se původně předpokládalo.

Sádlo sice neobsahuje významné množství vitamínů a tělo ho tráví poměrně dlouho, ale pro zdravého člověka není postrachem. Naopak, sádlo může být zajímavým zpestřením jídelníčku. Takže se ho nemusíte vůbec bát, s chutí si jím namazat krajíc chleba, posypat cibulkou a pochutnat si.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Stonehenge má menšího bratříčka. Kdo postavil tajemný, kamenný kruh v Drombegu?

Stonehenge má menšího bratříčka. Kdo postavil tajemný,...

Toužíte po šlechtickém titulu? Navštivte některý z...

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho...

Ráj turistů a rybářů. To je vstupní brána do Žďárských...

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat,...

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor...

Zavřít reklamu