Výborný domácí lék, který je dnes zcela zbytečně zatracován

Zdraví 11. října 2017 | 12:11 — Monika Moorová
Sádlo. Někteří na něj nedají dopustit, jiní ho odmítají jako nezdravý živočišný tuk. Přitom na stolech našich babiček bylo sádlo zcela běžné. A není ani důvod, proč bychom ho měli úplně zavrhovat dnes.
Další 4 fotografie v galerii
O sádle kolují naprosté nesmysly. Může být zajímavým zpestřením jídelníčku a není třeba se ho obávat / Shutterstock

Opravdu si tato potravina zaslouží být zapomenutá?

Sádlo v kuchyni

Nejpoužívanější sádlo je vepřové, kachní a husí, přičemž jeho energetická hodnota je okolo 775 kcal/ 100 g. V kulinářství platí, že sádlo dodá jídlu chuť a vůni. Protože má vyšší tepelnou stabilitu, nevzniká při smažení na sádle tolik karcinogenních látek a škodlivých sloučenin jako u některých rostlinných olejů. Co se týče kardiovaskulárních chorob, je vepřové sádlo méně rizikové než máslo. Drůbeží sádlo stojí někde na pomezí sádla vepřového a rostlinných tuků. Sádlo obecně obsahuje 1/3 cholesterolu v porovnání s máslem.

Co vše najdeme v sádle?

Vepřové sádlo má v sobě optimální obsah esenciálních mastných kyselin, které jsou vázány právě v tucích. Jsou to:

  • Kyselina olejová – pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, působí preventivně proti cukrovce a očním onemocněním.
  • Linolová mastná kyselina (omega 6 mastné kyseliny) – zpomaluje růst tukové tkáně, snižuje cholesterol, brání předčasné ateroskleróze a vysokému krevnímu tlaku.
  • Linolenová mastná kyselina (omega 3 mastné kyseliny) – je nezbytná pro procesy v lidském těle, správnou funkci nervů a srdečně-cévního systému.

Sádlo v kosmetice

Ač se vám myšlenka sádla na vašem obličeji nebo těle může ošklivit, všechny ty voňavé krémy, mýdla a šampony obsahují tuky. Sádlo jako pleťový krém používaly naše babičky běžně a když se dnes mluví o lipidech vyhlazujících vrásky, nejedná se v zásadě nic jiného než o tuky, které jsou obsaženy i v sádle.

Vepřové sádlo má schopnost vstřebávat účinné rostlinné látky a pronikat s nimi do pokožky a je vhodné pro problematickou a citlivou pleť. Nejčastěji se kombinuje s měsíčkem lékařským, heřmánkem, levandulí, nebo marihuanou, lze ho používat i samotné jako zábal na popraskaná chodidla a ruce.

Kde sádlo pomáhá

Výborně hodí k léčbě:

  • Jizev a popálenin
  • Atopického ekzému
  • Lupénky
  • Oparů
  • Suché pleti
  • K vyhlazení vrásek
  • K zábalům na průdušky a k léčbě kašle

Sádlo a cholesterol

Podle nejnovějších zjištění také nemá konzumace vepřového sádla nic společného se zvyšováním hladiny cholesterolu. Vědci po rozsáhlých výzkumech zjistili, že cholesterol obsažený v živočišných produktech nemá tak výrazný význam pro zvyšování cholesterolu v krvi člověka, jak se původně předpokládalo.

Sádlo sice neobsahuje významné množství vitamínů a tělo ho tráví poměrně dlouho, ale pro zdravého člověka není postrachem. Naopak, sádlo může být zajímavým zpestřením jídelníčku. Takže se ho nemusíte vůbec bát, s chutí si jím namazat krajíc chleba, posypat cibulkou a pochutnat si.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Oblečení, které odpuzuje nebezpečná klíšťata? Vědci vyvinuli speciální textilní vlákno

Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to