Trápí vás zvýšený cholesterol? Možná máte nedostatek vzácného vitamínu

Zdraví 13. října 2017 | 14:27 — Monika Moorová
O rutinu jste již určitě slyšeli, neboť bývá spojován s problematikou křečových žil, hemeroidů, zvýšenou křehkostí krevních vlásečnic a krvácením z dásní či nosu.
Další 4 fotografie v galerii
Rutin se v hojné míře nachází v chřestu / Shutterstock

Vitamin P neboli rutin, je rostlinný glykosid ze skupiny flavonoidů, částečně rozpustný ve vodě. Byl objeven v roce 1842 v listech routy vonné. Má řadu pozitivních zdravotních účinků, ale mezi jeho největší přínosy patří schopnost léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost stěn žil a tepen.

Tento významný flavonoid zajišťuje elasticitu cévní stěny, chrání před její lomivostí a eliminuje možnost ukládání LDL cholesterolu a vytváření tzv. aterosklerotických pásů. Rutin ovlivňuje rovněž krev, kterou udržuje ve správné konzistenci, přesněji ji ředí a usnadňuje její cirkulaci, což ocení zejména mozek a srdce. Rutin také napomáhá vstřebávání a lepší využitelnosti vitamínu C.

V jakých potravinách se rutin nachází?

Rutin řadíme na seznam rostlinných flavonoidů.

  • Jedním z nejčastějších flavonoidů, se kterým se v našem jídelníčku běžně setkáváme, je kvercetin. Najdeme jej v cibuli, kapustě, citrusech, jablcích, červeném hroznovém víně, olivovém oleji, třešních a višních, borůvkách či ostružinách. Z bylinek pak v šalvěji a petrželi. Kvercetin spojujeme s nižším výskytem rakoviny slinivky břišní, prevencí zánětu prostaty, rakoviny, autoimunitních poruch, zejména revmatoidní artritidy, nižší hladinou cholesterolu, nejrůznějšími typy zánětů.
  • Výborným zdrojem flavonoidů jsou lesní plody.

O léčivých vlastnostech lesních plodů jsme psali v našem jiném článku. 

  • Dalším z běžnějších flavonoidů je citrín, který obsahuje průhledná blanka citrusů. Ten, kdo grep či pomeranč zbavuje bílých blanek, se tak současně zbavuje cenných, zdraví prospěšných látek.
  • Rutin se nachází v pohance, šípku, chřestu, v jablečných a rajských slupkách, červené paprice, nektarinkách, kiwi, banánech, malé množství taktéž v kvalitním zeleném čaji.

Zajímavost na konec. Velké množství rutinu ukrývá violka vonná, lidově fialka. Půl šálku fialových kvítků obsahuje zhruba 500 mg rutinu. Což samozřejmě neznamená, že bychom měli fialky jíst.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tohle tělíčko kralující České Miss je volné! Šteflíčková přiznala rozchod!

Zbavte svou kočku škrábání nábytku přírodní cestou a...

Velikonočním pondělím vrcholí svátky jara. Proč se...

Proměňte obyčejnou sklenici v kouzelnou zahrádku

Čarujte s plechovkami. Vytvořte nový příborník nebo stojan...

Bílá sobota je dnem smutku i největších velikonočních...

Na Velký pátek se nemá pracovat, ale třeba se vám podaří...

Zavřít reklamu