Podívali jsme se na zoubek největším mýtům o detoxikaci a zjistili překvapující věci

Zdraví 22. října 2017 | 12:33 — Monika Moorová
Detoxikace je poslední dobou velmi módní záležitostí. Kdo se však hodlá do očisty svého organismu pustit, měl by k ní přistupovat velmi zodpovědně.
Dalších 6 fotografií v galerii
I u detoxiakce platí, že nic se nemá přehánět a není dobré podléhat různým módním vlnám / Shutterstock

Do módy se dostávají různé detoxikační praktiky, které můžeme vnímat jako podpůrné, ale základ pořádné očisty bychom v nich hledali jen stěží.

Klystýr

Je pravda, že očista střev může ulevit od mnohých zdravotních potíží. S domácími klystýry je však třeba zacházet velice opatrně. Ne vždy jsou realizovatelné a musí se aplikovat pečlivě a přesně, aby měly kýžený efekt. Toxiny se mohou usazovat kdekoli v organismu, tedy ne pouze ve střevech. Jejich očista však může celkové detoxikaci napomáhat. Pokud se již pro tento způsob rozhodnete, doporučujeme podstoupit tento zákrok na specializovaném pracovišti a pod dohledem odborníků.

Sauna

Pokud chodíte do sauny posilovat imunitu, děláte dobře. Pravidelné otužování organismu posiluje imunitní systém, zlepšuje náladu i stav pokožky. Stěží se však sauna může stát základem detoxikace. Pocením se z těla vylučují zejména voda a minerály. Toxinů se během pocení v sauně vyloučí pouze zanedbatelné množství. Chcete-li, aby vaše detoxikace byla skutečně důkladná, ani tudy cesta nepovede.

Půst

Pravidelné půsty patří do běžného života spousty lidí. Půst může efektivně nastartovat a podpořit metabolické procesy i vylučování škodlivin z těla. Předpokladem jeho úspěšnosti je však správný postup a dobrý zdravotní stav. Přechod na půst musí být pozvolný, jinak organismus zažije šok a celý půst se mine účinkem. Půstu by měla předcházet alespoň dvoutýdenní detoxikační dieta, spočívající v absenci alkoholu, nikotinu, kofeinu a těžkých pokrmů. Pokud se do půstu pustíte, mějte na paměti, že pouze on k očistě nestačí. Toxiny nejsou hlupáci a dokáží se v našem těle precizně ukrýt. Běžně odolávají i silným antibiotikům. Proč by je měl zlomit nějaký půst?

Ovocné diety

Jsou velmi moderní. Jenže mnoho druhů ovoce, zejména exotického, si nemusí rozumět s běžně užívanými léky, šťávy z něj mohou být zbytečně agresivní vůči trávicímu traktu. Pokud uvažujete nad některou krátkodobou dietou nebo odlehčujícím jídelníčkem, volte zeleninové šťávy. Mají nízké kalorické hodnoty a jsou bohaté na minerály a vitaminy.

I u detoxikace platí, že nic se nemá přehánět a není dobré podléhat různým módním vlnám, které našemu tělu přinesou víc problémů než užitku. Detoxikujme v průběhu celého života tím, že budeme zdravě jíst a pořádně se hýbat.

Jak zhubnout a nezbláznit se z toho, jsme psali zde.

Pamatujte, že za hromaděním toxických látek v organismu je i nedostatek pohybu a fyzické aktivity, v důsledku toho zpomalený krevní oběh, a tím i zpomalené vylučování.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Kosmická bouře na Marsu zmírňuje. Podaří se NASA obnovit spojení se ztraceným robotem?

Vylezla vám kostice u podprsenky? Triky, jak se to dá ještě...

Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...