Podívali jsme se na zoubek největším mýtům o detoxikaci a zjistili překvapující věci

Zdraví 22. října 2017 | 12:33 — Monika Moorová
Detoxikace je poslední dobou velmi módní záležitostí. Kdo se však hodlá do očisty svého organismu pustit, měl by k ní přistupovat velmi zodpovědně.
Dalších 6 fotografií v galerii
I u detoxiakce platí, že nic se nemá přehánět a není dobré podléhat různým módním vlnám / Shutterstock

Do módy se dostávají různé detoxikační praktiky, které můžeme vnímat jako podpůrné, ale základ pořádné očisty bychom v nich hledali jen stěží.

Klystýr

Je pravda, že očista střev může ulevit od mnohých zdravotních potíží. S domácími klystýry je však třeba zacházet velice opatrně. Ne vždy jsou realizovatelné a musí se aplikovat pečlivě a přesně, aby měly kýžený efekt. Toxiny se mohou usazovat kdekoli v organismu, tedy ne pouze ve střevech. Jejich očista však může celkové detoxikaci napomáhat. Pokud se již pro tento způsob rozhodnete, doporučujeme podstoupit tento zákrok na specializovaném pracovišti a pod dohledem odborníků.

Sauna

Pokud chodíte do sauny posilovat imunitu, děláte dobře. Pravidelné otužování organismu posiluje imunitní systém, zlepšuje náladu i stav pokožky. Stěží se však sauna může stát základem detoxikace. Pocením se z těla vylučují zejména voda a minerály. Toxinů se během pocení v sauně vyloučí pouze zanedbatelné množství. Chcete-li, aby vaše detoxikace byla skutečně důkladná, ani tudy cesta nepovede.

Půst

Pravidelné půsty patří do běžného života spousty lidí. Půst může efektivně nastartovat a podpořit metabolické procesy i vylučování škodlivin z těla. Předpokladem jeho úspěšnosti je však správný postup a dobrý zdravotní stav. Přechod na půst musí být pozvolný, jinak organismus zažije šok a celý půst se mine účinkem. Půstu by měla předcházet alespoň dvoutýdenní detoxikační dieta, spočívající v absenci alkoholu, nikotinu, kofeinu a těžkých pokrmů. Pokud se do půstu pustíte, mějte na paměti, že pouze on k očistě nestačí. Toxiny nejsou hlupáci a dokáží se v našem těle precizně ukrýt. Běžně odolávají i silným antibiotikům. Proč by je měl zlomit nějaký půst?

Ovocné diety

Jsou velmi moderní. Jenže mnoho druhů ovoce, zejména exotického, si nemusí rozumět s běžně užívanými léky, šťávy z něj mohou být zbytečně agresivní vůči trávicímu traktu. Pokud uvažujete nad některou krátkodobou dietou nebo odlehčujícím jídelníčkem, volte zeleninové šťávy. Mají nízké kalorické hodnoty a jsou bohaté na minerály a vitaminy.

I u detoxikace platí, že nic se nemá přehánět a není dobré podléhat různým módním vlnám, které našemu tělu přinesou víc problémů než užitku. Detoxikujme v průběhu celého života tím, že budeme zdravě jíst a pořádně se hýbat.

Jak zhubnout a nezbláznit se z toho, jsme psali zde.

Pamatujte, že za hromaděním toxických látek v organismu je i nedostatek pohybu a fyzické aktivity, v důsledku toho zpomalený krevní oběh, a tím i zpomalené vylučování.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V jezeře Karačaj nežije nic. Je jedním z nejvíce zamořených míst na planetě

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Udělejte si ovocné Vánoce. Krásné dekorace jim dodají punc...

Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává...

Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám...

Na namrzlá okna aut platí i levné domácí prostředky

Pozvěte k vám Vánoce okny. Potěšíte nejen sebe, ale i...

Zavřít reklamu