Kyberchondrie: Koho nejvíce ohrožuje?

Zdraví 10. prosince 2017 | 09:36 — Monika Moorová
Dokonalé zdraví je mýtus, každý si na webu může najít svou nemoc. Nazývá se to kyberchondrie a odborníci tímto pojmem označují nevídaný nárůst zájmu o příznaky nemocí, založený na hledání odkazů a odborné literatury na webových stránkách.
Další 3 fotografie v galerii
Mezi lidmi se šíří epidemie nemocí, které mají jeden společný infekční zdroj: internet / Pixabay

Informace o všech možných chorobách a jejich příznacích vyhledávají lidé na všech možných odborných a "odborných webových stránkách a vcelku logicky pak tyto příznaky a choroby nalézají u sebe a u svých blízkých. Kyberchondrie je lékaři považována za specifickou formu hypochondrie.

Co je kyberchondrie?

Jedná se o složeninu ze dvou slov-cyber (vztahující se k počítači a internetu) a hypochondria (často neopodstatněné přesvědčení o vlastní nemocnosti). Jde o patologický stav, při kterém je jedincova tendence k hypochondrii probuzena či posílena získáváním informací z internetu. Sebediagnostika za pomocí internetu totiž skrývá mnohá úskalí. Největším z nich je asi to, že se během čtení dalších a dalších informací většinou domnělá diagnóza posouvá ke kategorii těžkých chorob.

První systematické studie kyberchondrie zveřejnili v listopadu 2008 výzkumníci Ryen White a Eric Horvitz, kteří provedli velkou studii s následující analýzou. Analyzovali typické „surfování“ na webu za cílem zjišťování potíží a nalezli překvapivě vysoký počet vyhledávání, týkající se jak vzácných nemocí, tak i běžných potíží.

Jak vzniká kyberchondrie?

Někdo například nemůže spát, protože ho bolí hlava. Vstane, sedne k počítači, který nabízí neomezené množství informací, a zadá heslo do vyhledávače. Hned v prvních odkazech narazí na informace, které ho vyděsí – nádor na mozku. Nebo se jen cítí „nepřirozeně“ unavený. A hned na něj z webu vyskočí "nabídka" počínající rakoviny, dnes populární nákazy chlamydiemi či chronický únavový syndrom. Čím více člověk čte, tím více chorob se mu nabízí k diagnóze.

Jak se kyberchondrie projevuje?

  • když člověk neustále pátrá po chorobných projevech po dobu delší než šest měsíců
  • když se trvale pozoruje a zaobírá svým stavem navzdory ujištění lékaře o dobrém zdraví
  • když nadměrně "konzumuje" webové stránky různých alternativců a samozvaných odborníků na zdraví, a pak jejich návodům věří
  • zveličuje různé bolístky a drobné zdravotní problémy
  • popírá, že problémy jsou psychické podstaty

Jak z toho ven?

Pokud ale porucha dostoupila do té míry, že pacienta omezuje v jeho aktivitách, snažte se ho dostat k psychologovi nebo psychiatrovi. Jedinec se musí naučit, jak svůj strach z nemocí zvládat, jak jinak řešit případné příznaky choroby a jak důvěřovat lékařům, jejichž mnohdy opakovaná vyšetření a nejrůznější testy prostě žádné onemocnění neprokazují. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské Neapole

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...

Dejte si pozor na změny v pravidlech silničního provozu ve...

Dovolená pro romantiky: Je libo stylový nocleh na hradě nebo...