Praskání kloubů: Jak moc je tento zlozvyk nebezpečný?

Zdraví 04. prosince 2017 | 10:17 — Monika Moorová
Znáte i vy ten pocit, když si popotahujete například prsty rukou a v kloubech vám slyšitelně praská? Některým lidem to přináší skutečně velké uspokojení, jiní tento zvuk nemohou ani slyšet.
Další 2 fotografie v galerii
Proč nám křupou klouby? / Shutterstock

Mnozí si čas od času loupnou prsty jen tak bezděčně, ale u jiných jde přímo o zlozvyk. Více zdrojů tvrdí, že tato činnost vede po letech praktikování ke zdravotním problémům a může být například příčinou artritidy. Podle jiných zdrojů může zase tato činnost způsobit třes rukou.

Co vyvolá zvuk praskání?

Když prolamujeme sepnuté ruce nebo zatáhneme za jednotlivé prsty, můžeme slyšet lupnutí, jako když promáčkneme bublinky v izolační polyetylenové fólii. Přemýšleli jste však někdy nad tím, co vlastně při této činnosti vyvolá zvuk prasknutí? Při praskání prstů nevydávají zvuk kosti. Ty s tímto procesem nemají v podstatě nic společného. Místo, ve kterém zvuk vzniká, se nachází mezi klouby. Právě klouby jsou v této oblasti odděleny takzvanou synoviální tekutinou (kloubním mazem), která zajišťuje jejich hladký pohyb a zamezuje tření.

Podle starších zdrojů v momentě oddálení kloubů, tedy když se chystáme loupnout prsty, není na tomto místě dostatek tekutiny a nově vzniklý prostor vyplní bublina, která se později rozpadne se slyšitelným lupnutím. Nová zjištění však hovoří o tom, že známý zvuk je zapříčiněn náhlým podtlakem v tekutině při roztažení kloubů. Vědci však dosud nepřišli na to, proč je tento zvuk tak hlasitý. 

Jak moc je praskání kloubů nebezpečné?

Pravděpodobně nejčastější a nejrozšířenější je tvrzení, že praskání prstů vede k artritidě, čili k zánětlivému poškození kloubů. Lidé praskající si klouby prý mají velkou naději, že se jim ve stáří budou třást ruce.

Podle některých odborných pramenů oslabuje praskání kloubů stisk ruky a může poškodit měkké části kloubního pouzdra. Klouby se jednoduše při tomto úkonu velmi rychle opotřebují. O tom, jak se rychle zbavit bolesti kolen, jsme psali v našem dalším článku.

Jaká je pravda?

Pokud patříte k těm, kteří si rádi "lupají" prsty, máme pro vás dobrou zprávu. Vědci vyvracejí jakékoliv tvrzení, že by tato činnost mohla způsobovat zmiňované zdravotní potíže. Potvrdilo to hned několik studií i výzkumů.

Je však třeba mít na paměti, že všeho moc škodí. I když by nám praskání prstů nemělo způsobit zdravotní potíže, všeho moc škodí. Lékaři upozorňují, že když už tuto činnost provozujeme, neměla by vyvolávat bolest. Měla by nám zajistit pouze pocit uvolnění. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Heidi Janků se na dovolené v Beskydech: Nenalíčená a v gumákách

Vylezla vám kostice u podprsenky? Triky, jak se to dá ještě...

Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...