Tipy, jak se co nejrychleji zbavit ohyzdných modřin

Zdraví 03. března 2018 | 11:13 — Monika Moorová
Ačkoli je modřina obvykle neškodná a v podstatě si s ní nemusíme lámat hlavu, někdy prostě potřebujeme, aby zmizela co nejdříve. Máme pro vás několik zajímavých tipů, jak si s nimi poradit bez léků, pouze pomocí přírody.
Další 2 fotografie v galerii
Stačí chvilka nepozornosti a modřina je na světě / Shutterstock

Přijít k modřině není nic složitého. Stačí chvilka nepozornosti a barvami hrající "ozdoba" je na světě. Modřiny nejsou většinou nebezpečné a po několika dnech se samovolně vstřebají.

Zatočte s modřinami 

V první řadě je vhodné si přímo po úrazu zatlačit na několik minut postižené místo. Skvělé jsou i studené až ledové obklady, které v místě poranění sníží prokrvení. V případě, že je již modřina na světě, vyzkoušejte ji několikrát denně jemně masírovat. O tom, jak se pomocí přírodních produktů zbavit kašle, jsme psali jinde.

Podlitinám je vhodné dopřát i trochu slunce. Pomůže to rychlejšímu vyblednutí. Ultrafialové paprsky totiž rozkládají metabolity krevního barviva. Velkými pomocníky jsou i mnohé druhy bylin či jiné přírodní látky.

Vsaďte na přírodu

Med

Na vstřebávání modřin dobře působí med. Potírejte jím postižená místa a překryjte plátnem. Modřina se dobře vstřebává a snižuje se i bolest.

Kaštanové listy

K léčbě modřin můžete použít i mladé kaštanové listy (jírovec madal). Spařte je vroucí vodou, vlažné přiložte na modřinu a převažte suchým šátkem.

Sléz

Zatvrdlé rány změkčí a modřiny hojí také obklady nebo koupele ze slézu planého. Pětadvacet gramů květů a listů slézu vařte 15 minut v půl litru vody, odvar sceďte, přidejte do koupele nebo v něm namáčejte obklady.

Čekanka

Pomáhá také vymačkaná šťáva z kořene čekanky obecné. Kdo je citlivý, může šťávu zředit vodou nebo ji zamíchat do medu a tím potírat postižené místo.

Divizna

Na potírání nebo obklady modřin se používá i odvar květů divizny velkokvěté. Šedesát gramů květů povařte v jednom litru mléka pět minut. Obklad hojí modřiny, zatvrdliny či otoky.

Arnika

Stejným způsobem připravíte obklad na modřiny i z prhy chlumní (arniky), která má na pohmožděniny rovněž silný léčivý vliv.

Petrželka

S podlitinami si poradí i petrželka. Rozdrťte ji, přiložte na postižené místo a převažte elastickým obvazem.

Podlitinu můžete dále ošetřovat levandulovým olejem či rozdrceným česnekem. A nezapomeňte zvyšit přísun vitamínu C.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

NASA odstartovala průlomovou misi. Sonda Parker míří vstříc slunečnímu žáru

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...

Je vám horko? Vyrobte si vlastní klimatizaci, která skutečně...