Novodobé vúdú, které může zabíjet. Jak tento strašák funguje?

Zdraví 05. ledna 2018 | 10:29 — Monika Moorová
Říká vám něco nocebo? Jedná se o opak pozitivního placeba a je to záškodník, který dokáže způsobit nemoc či dokonce smrt jen samotným očekáváním. Proč? Lidská psychika je zkrátka potvora.
Další 1 fotografie v galerii
Lidská psychika je zkrátka potvora / Shutterstock

Síla lidské psychiky je nevyzpytatelná. Pracuje zcela podvědomě a mnohdy proti nám. A v čem je nocebo nebezpečné? Víte, co udělá s psychikou partnerský rozvod? Budete se divit.

Může postihnout každého z nás. Síla myšlenky je natolik silná, že to, nad čím bychom jindy mávli rukou, s naší hlavou začne pořádně cvičit. Špatně zvoleným slovem můžete člověka nalomit natolik, že skutečně může uvěřit, že zemře a tělo se tomu začne přizpůsobovat. V době všudypřítomného internetu je situace o to horší, že stačí zadat pár náhodných příznaků do vyhledávače a na problém máme zaděláno.

Nocebo efekt u léků

Nocebo efekt by se dal definovat tak, že už pouhá obava z nežádoucího nebo vedlejšího účinku léku vede u mnoha lidí k tomu, že se tento účinek skutečně dostaví. Velmi rozšířený je tento negativní efekt v souvislosti s návody, které jsou přibalovány ke každému léku jejich výrobcem.

Ten kvůli právní ochraně vyjmenovává všechny možné, i zcela nepravděpodobné, negativní vedlejší účinky preparátu. Pacienti, kteří si návod pečlivě přečtou, jsou mnohdy už tímto výčtem vyděšeni tak, že jim lék nepomůže, ale spíše se jim přitíží. 

Nocebo efekt a víra

Nocebo efekt může například hrát roli ve výpovědích válečných veteránů, kteří věří, že trpí následkem toho, že byli vystaveni chemickým látkám. Škodu jim ve skutečnosti způsobuje jejich víra. Podobně působí třeba názor o škodlivosti silikonových prsních implantátů nebo čehokoliv jiného. Přesto stěží najdete společnosti, ať už lékařské, potravinářské či kosmetické, které by nocebo studovaly.

Noceno efekt jako novodobé vúdú

Podle některých lékařů se může jednat o jakousi novou, extrémní podobu vúdú. Není už však zapotřebí chodit do malé smradlavé chatky, aby nás někdo uřkl. Se sebetrýzněním si vystačíme sami a efekt je totožný. Špatně zvoleným slovem lze člověka nalomit natolik, že skutečně může uvěřit, že zemře a tělo se tomu začně podvolovat. V minulých dobách ovšem stačilo zajít k léčiteli nebo za šamanem, aby z nás prokletí sňal. Dnes nám lékařské termíny naopak přitěžují. Pak už jen stačí sednout k internetu, zadat pár náhodných příznaků do vyhledávače a vlastní podvědomí nás začne negativně ovlivňovat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...