Hygiena půl zdraví? Podívali jsme se na zoubek největším mýtům současnosti

Zdraví 04. února 2018 | 09:15 — Monika Moorová
Bordel v bytě, šťastné dítě? Hygiena půl zdraví? Podle nových výzkumů může přílišná čistotnost naopak škodit. Podívejte se na pět činností, kterými si denně ničíme život.
Další 3 fotografie v galerii
Nad některými věcmi je zbytečné se nervovat / Shutterstock

Jenže světe div se, ani to nemusí platit! Tak na co všechno si tedy máme dát pozor?

Jak je to s častým sprchováním?

Moderní člověk je podle vědců až příliš upjatý na hygienu. Není málo těch, co vlezou pod sprchu i několikrát denně. Tím si ovšem ničíme pokožku, která vlivem horké vody ztrácí přirozenou vlhkost a odolnost, vysušuje se a stává citlivější. Ještě hůř na nás působí chemie v podobě sprchových gelů a šampónů. Ty nám zase likvidují jemný mazový film, který si kůže vytváří jako přirozenou ochranu.

Jak dlouho máme spát?

Jde opět jen o mýtus současné doby. Tělo si totiž nejvíc odpočine během prvních dvou hodin spánku. Za normálních okolností nám postačí čtyři hodiny, při větším vyčerpání šest. Víc spánku vede naopak k větší únavě.

Vyplachování úst po mytí zubů

Zubní pasty obsahují hodně látek, které pak zuby chrání před bakteriemi a tedy zubním kazem. Jenže tento účinek zničíte jedním velmi jednoduchým úkonem - pokud si po umytí vypláchnete ústa vodou. Po čištění by měl člověk pěnu z pasty jen vyplivnout a dalších 30 minut do úst nic nedávat.

Dlouhé sezení na WC

Patříte také mezi ty, kdo si na záchod berou s sebou i dobrou knihu nebo časopis? Jestli ano, rychle se tohoto zvyku zbavte. V nejmenší místnosti bytu byste měli trávit jen nezbytný čas na vykonání potřeby. Dlouhé vysedávání totiž není přirozené pro konečník a může vám přivodit problémy v podobě hemeroidů.

Přehnané čištění domácnosti

Hygiena se stále posouvá na vyšší úroveň. Dnes nechápeme, v jaké špíně dokázali žít naši předkové. Jenže přehnaně čistá domácnost může být taky nebezpečná. Když odstraníme z bytu všechny bakterie, nevytvoří si naše tělo potřebné protilátky. A pokud to při úklidu přeháníme s chemií, můžeme dospět například k astmatu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do zahraničí bez rizika?

Cestování pro nastávající maminky: Jak vyrazit do...

Polský poloostrov Hel: Pohodové koupání i surfování v ráji...

Vydejte se na dovolenou po stopách Indiana Jonese a Vinnetoua

Chcete ochutnat nejlepší pizzu na světě? Vyražte do italské...

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...