Nepodceňujete příčiny krvácení z nosu. Mohou být velmi vážné

Zdraví 28. února 2018 | 08:53 — Monika Moorová
Krvácení z nosu je ve většině případů snadno řešitelné. Mohou ale nastat i komplikace. Na co si dát pozor a jak postupovat? Poradíme vám.
Další 1 fotografie v galerii
Krvácení z nosu není radno podceňovat / Shutterstock

Krvácení z nosu potká za život téměř každého člověka, častěji se objevuje u dětí a starších lidí. Zdroj krvácení se obvykle nachází v přední části nosní sliznice, někdy se ale skrývá i v zadní části nosní dutiny. V tom případě může krev zatéci i do ústní dutiny a hltanu či hrtanu. Příčiny krvácení z nosu mohou být různé. Pomoci s krvácivostí z dásní či nosu může vitamin P. V jakých potravinách se nachází, jsme psali jinde. Jaké jsou nejčastější příčiny krvácení? 

Mechanické příčiny

Nejčastěji se krvácení objeví následkem poškození drobných cév umístěných v nosní sliznici. Ty se mohou porušit mechanickým postižením, například šťouráním se v nose, úderem do nosu, či z důvodu jiného úrazu nosu.

Křehké cévy uvnitř nosu

Cévy v nose však mohou prasknout takřka samovolně a bez zjevné příčiny, protože jsou zkrátka příliš křehké. Proto krvácením z nosu trpí častěji děti, jejichž cévky v nosní dutině jsou jemnější než u dospělých. Stejný problém se objevuje u lidí s nedostatkem vitamínu C.

Infekce či horečnaté onemocnění

Cévy v nose se mohou porušit také v případě, že dutinu nosní nebo vedlejší nosní dutiny napadne infekce. Je to způsobeno nadměrnou tvorbou hlenu a hnisu, která průběh infekce doprovází.

Vysoký krevní tlak

Dalším důvodem, proč cévy v nose mohou prasknout, je vysoký krevní tlak, kdy cévami proudí krev pod zvýšeným tlakem, který na jejich stěny tlačí velkou silou. Ty jsou pak náchylnější k poškození.

Drogy

Ke krvácení z nosu často dochází u osob, které „šňupou“ kokain. Tato látka totiž poškozuje sliznici nosní dutiny, a to včetně cév, které pak mohou krvácet. Krvácení napomáhá také nestřídmá konzumace alkoholu, který cévy rozšiřuje.

Různé alergie

Časté rýmy, vyvolávané alergiemi, způsobují ztenčování nosní sliznice, někdy na ní také vznikají výrůstky, kterým se říká nosní polypy. Narušená sliznice má pak větší tendenci krvácet. Krvácení se může objevit i z důvodu častého smrkání a silného kýchání.

Porucha krevní srážlivosti

Porucha srážlivosti krve - hemofilie - bývá často vrozená. Může však být vyvolána také užíváním léků ředících krev, jako je aspirin či warfarin. V těchto případech pacientům teče krev z nosu velice často, bez zřejmého důvodu a obtížně se zastavuje. Takovými krvácivými stavy se mohou projevovat i některá nádorová onemocnění, například leukémie. Krvácivost může vzniknout i jako vedlejší produkt špatně fungujících jater nebo ledvin. 

Jak krvácení zastavit?

Pokud není důvod si myslet, že by mělo být krvácení nějak problematické, poradíme postiženému, aby si sednul v mírném předklonu na židli. Přineseme mu kapesník a na čelo a zátylek přikládáme studené obklady.

  • Pokud není krvácení příliš silné, může se zkusit jemně popotáhnout vzduch nosem. Krev při kontaktu se vzduchem tuhne a rychleji uzavírá místo, které krvácí.
  • Někdy se doporučuje stisknutí nosu na pět až deset minut.
  • V jiných případech pomůže důkladné vysmrkání, které zbaví nos částic sražené krve, která brání uzavření krvácejícího místa.

Pokud se nepodaří krvácení zastavit do deseti minut a je zřetelné, že se nezmenšuje, máme problém a okamžitě voláme záchrannou službu. To uděláme neprodleně i v případě, když nemocný ví, že v jeho případě vyžaduje stav okamžitý a odborný zásah.

Nejméně jasné případy krvácení z nosu jsou u osob, které začaly čerstvě užívat léky na ředění krve. Krvácení, které u nich nastane je silnější než kdy předtím, lidé jsou z toho zmatení a hrozí u nich panika a šok. Dáme jim něco k pití a snažíme se je uklidnit

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

NASA odstartovala průlomovou misi. Sonda Parker míří vstříc slunečnímu žáru

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...

Je vám horko? Vyrobte si vlastní klimatizaci, která skutečně...