Štítná žláza může ochromit fungování celého těla. Znáte příčiny onemocnění?

Zdraví 24. března 2018 | 11:49 — Monika Moorová
Snížená nebo naopak zvýšená funkce štítné žlázy může nadělat spoustu potíží nejen v souvislosti s váhou. Jedná se totiž o jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, který se podílí na mnoha funkcích. Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí a je nezbytně nutná pro zdravý vývoj člověka.
Další 4 fotografie v galerii
Štítná žláza patří k nejmenším orgánům, ale dokáže pořádně potrápit / Shutterstock

Svoje hormony vylučuje přímo do krve a touto cestou se pak dostávají do celého lidského organismu a umožňují jeho správný vývoj a činnost. Problémy se štítnou žlázou mají desítky miliónů lidí. Obvykle jde o hyperfunkci (zvýšenou funkci), nebo hypofunkci (sníženou funkci) štítné žlázy.

Hormony štítné žlázy ovlivňují růst a obnovu tkání, zasahují do přeměny cukrů, tuků a bílkovin. Ovlivňují dýchací systém i hospodaření těla s vodou a solemi. Pokud je činnost štítné žlázy narušena, člověku to způsobuje komplikace. A dokonce mnohem vážnější, než si běžný člověk myslí.

Podle odborníků porucha štítné žlázy může způsobit problémy se srdcem, s otěhotněním, ale dokonce i s duševním zdravím. Rovněž může dojít k problémům s krevním tlakem či metabolickým komplikacím. Nejčastější projevy, že vaše štítná žláza nefunguje tak, jak má.

Příznaky tohoto onemocnění jsou často nejednoznačné. Projevují se jako únava, problémy se spánkem, kůží, zhoršenou koncentrací. Také přibíráním na váze, pocením, změnou hlasu. Onemocnění může signalizovat i bušení srdce, pocit chladu, mírn

Pozorné by měly být těhotné ženy,  protože zejména na začátku těhotenství je plod při dozrávání tkání a centrální nervové soustavy včetně mozku odkázán výhradně na hormony matky. Kdyby se porucha u těhotné ženy nerozpoznala, mohlo by dojít k fyzickému či mentálnímu poškození dítěte. Proto je každé těhotné ženě automaticky vyšetřena funkce štítné žlázy, a pokud se zjistí problém, dostane se do rukou endokrinologa. Testy na funkci štítné žlázy se dělají i u každého novorozeného dítěte.

Příčiny onemocnění štítné žlázy

  • Autoimunitní: To je stav, při kterém imunitní systém organismu napadá buňky vlastního organismu, v tomto případě štítné žlázy. Je to nejčastější forma onemocnění.
  • Genetické faktory: Dědičná dispozice v onemocnění štítné žlázy sehrává svou určitou roli, proto lidé s touto anamnézou v rodině by měli věnovat zvýšenou péči svému zdraví a čas od času si nechat prověřit, zda je jejich štítná žláza v pořádku.
  • Hormonální poruchy: Činnost žláz s vnitřní sekrecí se navzájem prolíná a ovlivňuje, jistý dopad na onemocnění štítné žlázy mohou mít i hormonální poruchy jinde v organismu.
  • Chirurgické zákroky, ozařování nebo některé léky. Každý zásah do organismu se může projevit na onemocnění štítné žlázy.
  • Nedostatek jódu. Ten je většinou příčinou hypotyreózy (snížené funkce) štítné žlázy. Může se vyskytnout u lidí, kteří tělu nedodávají dostatek jódu přirozenou cestou v potravě a ani ho nekompenzují doplňky stravy. U nás se s tímto jevem lze prakticky setkat jen zřídka.

Léčba štítné žlázy je podle lékařů poměrně nenáročná. Při příznacích by měli pacienti požádat svého lékaře o vyšetření krve na zjištění hormonů štítné žlázy. Pokud krevní test prokáže, že jsou mimo normy, je nutné navštívit specializované pracoviště. Čím dříve se začne léčba, tím větší je šance na její úspěch a zabránění rozvoji dalších problémů. Chcete konečně natrvalo zhubnout? Navyšte bílkoviny v potavě. Jak ma to jsme psali zde.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Muzikál Galileo se vrací. Musel se někomu kvůli předvánočnímu hodování povolovat kostým?

Moka konvička aneb dopřejte si šálek voňavých dálek i doma

Udělejte si ovocné Vánoce. Krásné dekorace jim dodají punc...

Špatně upoutaný vánoční stromek na střeše auta se stává...

Tipy pro výběr a starost o živý vánoční stromek, aby vám...

Na namrzlá okna aut platí i levné domácí prostředky

Pozvěte k vám Vánoce okny. Potěšíte nejen sebe, ale i...

Zavřít reklamu