Módní dietní trend, který se vám nemusí vyplatit a můžete si vážně uškodit

Zdraví 02. dubna 2018 | 09:07 — Monika Moorová
Držíte bezlepkovou dietu? V současné době je to velmi populárním trendem ve zdravém stravování. Rozšířená je představa, že při bezlepkové stravě se budeme cítit lépe, budeme zdravější a štíhlejší.
Další 3 fotografie v galerii
Ve skutečnosti existuje jen velmi málo lidí, jejichž organismus nemůže strávit lepek / Shutterstock

Ale je tomu tak doopravdy? Mnoho známých osobností doporučuje bezlepkovou dietu ostatním, pokud chtějí zhubnout nebo posílit své zdraví. Ukázalo se však, že tento oblíbený způsob stravování nemusí být zcela bezpečný.

Vědci z Harvardské univerzity našli souvislost mezi bezlepkovou dietou a diabetem 2. typu. Zatímco lidé s celiakií a intolerancí se musí lepku vyhnout ze zdravotních důvodů, ostatní se mu vyhýbají, aby vylepšili svůj životní styl. Má to ale háček. Tento způsob stravování může způsobit více škody než užitku. Něco podobného platí i o všudy přítomné detoxikaci.

Obsáhlá studie, u které vědci sledovali příjem lepku u 200 tisíc lidí, zjistila, že lidé, kteří konzumují nejvíce lepku, měli o 13 procent nižší pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu ve srovnání s těmi, kteří ho jedli nejméně. Výsledky studie tak naznačují, že konzumace lepku by mohla snížit riziko vzniku diabetu.

Odborníci rovněž upozorňují na to, že bezlepkové potraviny mají často méně vlákniny a jsou ochuzeny o další živiny. Lidé, kteří netrpí celiakií, by tak měli přehodnotit omezení příjmu lepku kvůli prevenci chronických onemocnění, zejména diabetu.

Ve skutečnosti totiž existuje jen velmi málo lidí, jejichž organismus nemůže lepek strávit. Ti ostatní ho zbytečně odstraňují z jídelníčku a podléhají módním trendům. 

Cesta ke zhubnutí vede přes zdravý životní styl. Zkuste do svého jídelníčku zařadit téměř neznámou luštěninu. Budete překvapeni, co všechno s vaším tělem dokáže.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Víte, kolik vás bude stát jeden den lenošení na pláži v Chorvatsku nebo na Bali? Tyhle výdaje vás hodně překvapí

Víte, kolik vás bude stát jeden den lenošení na pláži v...

Jak poznat Atény chytře, bez front a co nejvíce si užít...

Vlak rychlejší než letadlo? 9 tipů na trasy v Evropě, které...

Rakouské ledovce, kam jezdí James Bond nebo Ed Sheeran: 5...

Cyklistická dovolená po Evropě: Jak kolo přepravovat a kde...

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní...