Poznejte levné koření se zázračnými účinky. Proč ho pravidelně používat?

Zdraví 07. dubna 2018 | 12:25 — Monika Moorová
Když se řekne kurkuma, mnohým z nás se nevybaví vůbec nic. Není divu, jedná se o rostlinu, kterou znají často jen lidé, kteří se pohybují v gastronomii, anebo se jen více zajímají o chutě východních zemí.
Další 4 fotografie v galerii
Co se vám vybaví, když se řekne kurkuma? / Shutterstock

Tato pro nás exotická květina i plodina v jednom se ovšem nevyužívá pouze jako součást pokrmů. Své místo si najde třeba v kosmetice. Často je i pomocníkem při barvení látky. Udělejte si doma nápoj, který posílí imunitu, odstraní záněty a ochrání srdce. Více se dočtete zde.

Jaký je tedy její původ, odkud se získává a jaké jsou její účinky?

Kurkumovník má svou domovinu v Asii. Máme-li jmenovat konkrétní státy, pak po Indii se s kurkumovníkem můžeme nejčastěji setkat v Thajsku, Číně anebo v Indonésii. Hojně se nachází i na Jávě. Do Evropy se dostalo z těchto oblastí hned několik odrůd. Asi nejznámější a nejčastěji využívaný je kurkumovník dlouhý. Z Thajska známe takzvaný thajský tulipán, jak je označován kultivar Curcuma alismatifolia. Vybrat je možné i spousty dalších druhů pěstovaných jak pro květy, tak i pro oddenky, z nichž se získává koření.

Jak se kurkuma sklízí?

Která část kurkumovníku se vlastně využívá při získávání kurkumy? Oddenky. Právě ty se sklidí v době po odkvětu a vaří se ve vodě. Už při varu je patrné uvolňování kurkuminu, tedy zcela specifického barviva sytě žluté barvy. Když se oddenky usuší, rozemelou se na onen zlatavý prášek. O nejdražším koření na světě a jeho účincích na naše tělo jsme psali v jiném článku.

Co všechno kurkuma dokáže?

Kurkuma je součástí mnoha pokrmů majících asijský původ. Přidat si ji můžete do jídla i vy, na internetu je spousta receptů, jež s ní počítají. V lidovém léčitelství se hovoří o tom, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, dodává energii, čistí krev a pomáhá při nadýmání. Ne vždy je ale úplně jednoduché ji sehnat, většinou ji totiž najdeme jen jako součást kari koření.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili devítimetrového prehistorického predátora. Byl předchůdcem krále dinosaurů

Zrecyklujte staré věci a vyrobte si nádherné designové...

Vyrobte si úžasně jednoduché dekorace z šípků, budete...

Upečte pejskům vlastní pamlsky, recepty jsou rychlé a levné

Okna před zimou potřebují údržbu, je mnohem důležitější...

Udělejte si do zásoby výtečné bylinkové želé, hodí se i...

Inspirace pro vaše bydlení: Praktické doplňky z obyčejných...