Smažíte se rádi na sluníčku? Tohle byste měli určitě vědět!

Zdraví 29. dubna 2018 | 11:15 — Monika Moorová
Venku je krásně a vy už se nemůžete dočkat, až se za pár týdnů vydáte na letní dovolenou chytat bronz? Aby vám pobyt na slunci nezkazila zákeřná nemoc, nezapomeňte na základní pravidla bezpečného opalování.
Další 2 fotografie v galerii
Víte, jak se správně opalovat? / Pixabay

Už teď si pro jistotu napište na seznam opalovací krém s vysokým stupněm ochrany před UV zářením (SPF) nebo ho raději rovnou dejte na poličku ke dveřím. Nezapomínejte na to, že mazat se opalovacím krémem bychom měli každý den v létě, tedy ne jen na dovolené u moře. Přehnané vystavování se přímému slunečnímu záření je obzvláště v letních měsících velmi rizikové a nemá dobrý vliv na naši pokožku.,

Když navíc vyrazíte do míst, kde je sluneční záření velmi intenzivní, buďte raději na pozoru. Nemusíte se spálit hned první den – s největší pravděpodobností se pak vrátíte z dovolené jako had svlékající se z kůže. Opálená pokožka je dozajista přitažlivá, ale nic se nesmí uspěchat.

Doporučujeme opalovat se pozvolna a mazat se vysokým faktorem. Je prokázané, že se stačí třikrát za život spálit a riziko vzniku rakoviny kůže se u žen 2,3krát znásobí a u mužů dokonce 7,6krát. Pozvolné ”smažení” vám navíc vydrží déle. Nechcete mít vrásky? Tak se neopalujte!

Rakovina kůže

Dříve se o tom moc nemluvilo, ale již dlouho je známo, že rakovinu kůže způsobuje ve většině případů právě přílišné a nechráněné vystavování slunečnímu záření. Pokud například pozorujete pihu, která v průběhu let mění velikost, tvar, či barvu, na nic nečekejte. Rakovina kůže je zákeřná a pokud se na ni nepřijde včas, může to dopadnout velmi špatně. Zhoubný nádor kůže tzv. melanom patří mezi velmi nebezpečné typy nádoru, jelikož je schopen pravidelně a poměrně časně metastazovat. Nicméně pokud je zachycen včas, pravděpodobnost vyléčení je vysoká.

Nepodceňujte vyšetření

Jakmile tedy máte sebemenší podezření, raději navštivte příslušné zdravotnické zařízení. Na základě vyšetření se dozvíte, zda je nutné radikální operační řešení nebo je možné kosmetické odstranění či dokonce jen sledování znaménka. Celých 95% patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit nechirurgicky, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. Ovšem i u původně nezhoubného znaménka může dojít ke zhoubné přeměně, pokud zanedbáte jednoduché sebevyšetření a lékařské sledování.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Říční plavby Evropou se stávají obrovským hitem posledních let

Říční plavby Evropou se stávají obrovským hitem...

Stonehenge má menšího bratříčka. Kdo postavil tajemný,...

Toužíte po šlechtickém titulu? Navštivte některý z...

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho...

Ráj turistů a rybářů. To je vstupní brána do Žďárských...

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat,...

Zavřít reklamu