Budete se divit, co s vaším tělem udělá jeden šálek kávy po ránu

Zdraví 25. dubna 2018 | 09:53 — Monika Moorová
Nejnovější výzkumy hrají do karet všem milovníkům černého moku. Káva, zejména ta ranní, podle nich výrazně prospívá našemu zdraví. Co se stane s vaším tělem, když si ráno dopřejete lahodný šálek kávy?
Další 3 fotografie v galerii
Káva je nejen lahodný nápoj, ale je i zdraví prospěšná / Pixabay

Pro všechny milovníky kávy máme dobrou zprávu. Káva je nejen dobrá, ale i zdraví prospěšná.

Prodloužíte si život

Vědci ze Stanfordské univerzity zjistili, že lidé, kteří pijí denně kávu, žijí déle než ti, kteří kávu nemají rádi. Kofein údajně blokuje určité chemické látky v krvi, díky čemuž se zmenšuje riziko rakoviny, demence či dokonce depresí. Nejzdravější je dopřát si kávu v ranních a dopoledních hodinách. Je pro naše tělo prospěšnější káva bez kofeinu nebo ta klasická? Čtěte více.

Snížíte riziko Parkinsonovy choroby

V roce 2012 byla v magazínu organizace American Academy of Neurology (AAN) zveřejněna studie, podle níž kofein pomáhá lépe ovládat pohyby lidem trpícím Parkinsonovou chorobou. Stejná studie upozornila i na to, že pití kvalitní kávy může souviset se sníženým rizikem vzniku této choroby.

Prospívá játrům

V roce 2006 vědci dokončili výzkum, ve kterém analyzovali zdravotní záznamy 125 000 pacientů. Zjistili, že u lidí, kteří denně vypijí nejméně jeden šálek kávy, se snižuje riziko cirhózy jater o 20%. Káva podle nich zároveň pomáhá pročišťovat játra.

Eliminuje stres

Vědci zkoumali mozek krys, které trpěly stresem v důsledku nedostatku spánku. Zjistili, že potkanům, kteří byli po jistou dobu vystaveni prostředí s koncentrací kávového aroma, výrazně ustoupily příznaky stresu.

Může snížit riziko rakoviny kůže u žen

Vědci na Harvardu v roce 2005 zjistili, že pití tří a více šálků kávy denně u žen snižuje riziko rakoviny kůže. Pravděpodobně to způsobují antioxidanty a samotný kofein. Zároveň však vědci upozorňují, že pití více než tří šálků denně může způsobit jiné potíže, včetně nespavosti.

Snižuje riziko cukrovky

Diabetes typu 2 se vyskytuje nejčastěji u starších lidí v důsledku nedostatečné sekrece inzulínu ve slinivce břišní. Vědci zjistili, že právě pravidelně pití kávy snižuje o 50% riziko rozvinutí cukrovky.

Zrychluje metabolismus

Zejména kyselina chlorogenová, která se nachází v kávě, zpomaluje absorpci sacharidů. Kofein údajně tlumí i chuť k jídlu. Káva je také známé diuretikum, takže se díky ní zbavíte přebytečné vody v těle. Ale pozor. K oblíbenému šálku kávy byste  nikdy neměli zapomenout vypít sklenici vody.

A na závěr něco pro opravdové labužníky. Zkusili jste někdy kávu s pepřem? Víte, jak tato kombinace působí na naše tělo? Více se dozvíte v našem jiném článku.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Říční plavby Evropou se stávají obrovským hitem posledních let

Říční plavby Evropou se stávají obrovským hitem...

Stonehenge má menšího bratříčka. Kdo postavil tajemný,...

Toužíte po šlechtickém titulu? Navštivte některý z...

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho...

Ráj turistů a rybářů. To je vstupní brána do Žďárských...

Při pronájmu auta v zahraničí můžete pořádně prodělat,...

Zavřít reklamu