Zelený zázrak ze zahrádky. Chrání před rakovinou jícnu, žaludku, prsu i plic

Zdraví 03. května 2018 | 09:34 — Monika Moorová
Pažitka je nenápadná zelenina, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Kromě toho, že je dobrá, má v sobě obrovské množství zdravých látek a dokáže vaše tělo chránit i proti mnoha druhům rakoviny!
Další 3 fotografie v galerii
Pažitka není náročná na pěstování a měl by ji mít každý doma / Pixabay

Pažitka je hojně rozšířená v Evropě, Asii i na severu Ameriky. Chutná a voní jako jemná cibulka. V kuchyni má široké použití. Dá se jí ochutit chléb s máslem nebo nebo sádlem. O účíncích sádla na naše zdraví se více dočtete v našem jiném článku. Vylepšuje chuť brambor, vaječných jídel, polévek a omáček. Přidává se i k lehkým rybím specialitám nebo do omáček.

Proč jíst pažitku?

 • Pažitka výborně podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv
 • Je účinná proti střevním parazitům
 • Snižuje krevní tlak
 • Obsahuje vysoké množství vitamínu C, riboflavin, draslík, vápník, fosfor, sodík, železo a beta-karoten
 • Nať pažitky má mnohostranné využití. Je neocenitelnou hlavně ve studené kuchyni

Účinné látky v pažitce

 • vitaminu C
 • riboflavin
 • draslík
 • vápník
 • fosfor
 • sodík
 • železo
 • beta-karotenu

Význam pažitky pro zdraví

Pažitka je výborné stomachikum – podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv. Je účinná i proti střevní parazitům a snižuje krevní tlak. Chrání před rakovinou jícnu, žaludku, tlustého střeva, prsu i plic. Má také protisklerotický, dezinfekční a imunostimulační účinek.

Čistí střeva

Je ideální jako dobrá uklízečka našich střev. Měli by ji jíst lidé s vysokým krevním tlakem. Obsahuje prospěšné vitamíny, vápník, železo i betakaroten.

Zdravotní výhody pažitky

Vláknina

Pažitka má velmi nízký obsah kalorií, 100 g čerstvých listů obsahuje pouze 30 kalorií. Nicméně, bylinka obsahuje mnoho znamenitých flavonoidů, antioxidanty, rostlinné vlákniny, minerální látky a vitamíny, které mají osvědčené přínosy pro zdraví.

Podobně jako jarní cibulka obsahuje pažitka více rostlinné vlákniny než ostatní zástupci cibulovitých rostlin jako cibule, šalotka, pórek a podobně. 100 g čerstvých listů vám poskytne 2,5 g, což je 7 % z denní doporučené dávky vlákniny.

Alicin

Obsahuje alicin. Zdrojem alicinu je i česnek. Zkuste si dát po ránu stroužek česneku do úst. Budete překvapeni účinkem! Laboratorní studie ukazují, že alicin snižuje produkci cholesterolu. Dále se také potvrdily antibakteriální, antivirové a antihoubové účinky. Alicin také snižuje tuhost cév a tím pažitka snižuje celkový krevní tlak. Kromě toho má fibrinolytické účinky, které odstraňují sraženiny v cévách, což pomáhá snížit celkové riziko ischemické choroby srdeční (ICHS), periferní cévní onemocnění a mrtvice.

Vitamin A

Pažitka překvapivě obsahuje více vitaminu A než jakékoliv jiná cibulová zelenina. 100 g čerstvých listů obsahuje 145 % denní doporučené dávky. Kromě toho zelené listy obsahují jiné flavonoidy, fenolové antioxidanty, jako jsou karoteny zea-xanthin a lutein. Společně tyto sloučeniny pomáhají chránit lidské tělo před rakovinou plic a ústní dutiny.

Vitamin K + C

Pažitka má také některé další důležité vitamíny, jako je vitamin C a K, ve skutečnosti, pažitka je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu K. 100 g čerstvých zelených lístků obsahuje 212,7 mikrogramů nebo 177 % doporučené denní dávky tohoto vitaminu. Vědecké studie ukazují, že vitamín K má potenciální úlohu pro zdraví kostí, a to podporou tvorby kostí a jejich posilování. Vitamin-K v potravě pomáhá předcházet poškození neuronů v mozku, a tím se podílí při léčbě a zpomalení postupu Alzheimerovy choroby. Další potraviny bohaté na vitamin C? Dozvíte se v našem jiném článku.

Kyselina listová

Čerstvá pažitka je bohatým zdrojem folátů. 100g listů pažitky zajišťuje 105 mikrogramů nebo 26 % denní doporučené dávky folátů. Kyselina listová je nezbytná pro syntézu DNA a buněčného dělení. Přiměřené množství kyseliny listové v potravě během těhotenství může pomoci zabránit defektem neurální trubice plodu dítěte.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Umíte si správně zabalit zavazadlo na cestu? Dáme vám pár dobrých tipů

Umíte si správně zabalit zavazadlo na cestu? Dáme vám pár...

Tip na nevšední zážitek: Kouzelné trasy, které je možné...

Jak se nenechat okrást na cestách. A kde hrozí největší...

Přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi pro maximální zážitky?...

Kouzelné přístavní město plné barev, skvělého jídla a...

Úchvatná místa, která by měl navštívit každý fanoušek...