Jak si nadobro nezničit sluch? Tyhle věci určitě nedělejte

Zdraví 12. května 2018 | 12:46 — Monika Moorová
Sluch, jako konec konců každý náš smysl, je spojen s mnoha mýty. A přestože sluch je mimořádně důležitý pro náš život, má každý desátý člověk nějakou poruchu sluchu.
Další 4 fotografie v galerii
Abyste nežili v omylu, rozhodli jsme se shromáždit nejčastěji mýty o sluchu / Shutterstock

To je skutečně neuvěřitelná statistika, ale my se pokusíme vás uklidnit a dokázat, že netřeba věřit všemu, co o sluchu slyšíte. Abyste již více nežili v omylu, rozhodli jsme se shromáždit nejčastěji mýty o sluchu. Víte, že špatným smrkáním si můžete přivodit zánět ucha? Čtěte více.

Mýtus č. 1: Uši je třeba si čistit vatovými tyčinkami

I vy máte stále pocit, že vaše uši jsou čisté pouze tehdy, když je řádně "pročistíte" vatovou tyčinkou? Pravda je taková, že ucho má samočisticí schopnost, čili absolutně není třeba vnikat do něj jakýmkoliv předmětem. Zvukovod odpuzuje maz a nečistoty směrem ven. Vy je naopak vatovou tyčinkou zatlačíte zpět. Pokud se nakonec ve zvukovodu nahromadí příliš mnoho mazu, může dojít ke zhoršení sluchu až zánětu. 

Mýtus č. 2: Na bolest česnek 

Poradil vám někdo, že se zbavíte bolesti ucha tím, že si do něj strčíte stroužek česneku? Pokud byste tento "superlék" opravdu vyzkoušeli, zřejmě se ocitnete rovnou v nemocnici. Česnek je totiž natolik agresivní, že vaši bolest ucha nejenže znásobí, ale ještě vám může způsobit i zánět zvukovodu. Česnek je výborný a zdravý, ale určitě ho nestrkejte do uší.

Mýtus č. 3: Díky naslouchátku uslyšíte jako dříve

Bohužel, musíme vás vyvést z omylu. Sluchadlo není všemohoucí, a tak nedokáže vrátit kvalitu vašeho sluchu a už vůbec sluch neléčí. Tento přístroj vám pomůže lépe slyšet, nic víc, nic méně. 

Mýtus č. 4: Hluchota je jeden z příznaků stáří

Horší kvalita sluchu rozhodně není jen doménou starších lidí, dokonce se dá říci, že s věkem skutečně vůbec nesouvisí. Poškozený sluch dnes mají jak děti, tak i mladí lidé, čtyřicátníci a důchodci.

Mýtus č. 5: Škvoři rádi lezou do lidských uší

Strašili vás v dětství, že pokud budete ležet v trávě nebo pokud si nebudete pořádně čistit uši, vleze vám do nich škvor? Pokud tomuto mýtu věříte dodnes, tak vězte, že tento tvor se v lidském uchu nikdy neobjevil.

Pár faktů o sluchu

  • Bubínek v uchu může prasknout i následkem prudkého úderu do ucha, například dlaní nebo při skoku do vody.
  • Pokud si nechcete poškodit sluch, netlačte se na hudebních koncertech za každou cenu pod pódium. Obzvlášť to platí o metalových a rockových koncertech.
  • Kuřáci, zbystřete pozornost! Nemilým faktem totiž je, že vaše dítě je až o 85% více vystaveno riziku ušní infekce, než dítě nekuřáka.
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili devítimetrového prehistorického predátora. Byl předchůdcem krále dinosaurů

Zrecyklujte staré věci a vyrobte si nádherné designové...

Vyrobte si úžasně jednoduché dekorace z šípků, budete...

Upečte pejskům vlastní pamlsky, recepty jsou rychlé a levné

Okna před zimou potřebují údržbu, je mnohem důležitější...

Udělejte si do zásoby výtečné bylinkové želé, hodí se i...

Inspirace pro vaše bydlení: Praktické doplňky z obyčejných...