Mimořádné účinky brambor. Budete překvapeni, kde všude pomáhají

Zdraví 21. května 2018 | 08:31 — Monika Moorová
Brambory jsou nejen výživné a mají poměrně dobré složení z hlediska obsahu minerálů, ale jsou doslova léčivé. Odborníci tvrdí, že mají skvělé účinky na mnoho nemocí a zranění. Pojďme se podívat na blahodárné účinky této skvělé zeleniny.
Další 2 fotografie v galerii
Brambora je zdrojem mnoha léčivých látek / Pixabay

Syrové neznamená zelené

Pokud se obáváte, že syrové brambory jsou jedovaté, obáváte se zbytečně. Syrové brambory jsou zcela v pořádku. Nesmí být ale zelené. Zelené brambory totiž obsahují alkaloid solanin, který je neurotoxický a je pro naše zdraví vysloveně nebezpečný. Vykrajovat bychom měli všechny zelené části i klíčky a očka. Vyhnout bychom se měli též přehnojeným bramborám plným dusíku. Poznají se tak, že mívají uvnitř dutinu, která vznikne roztržením hlízy při rychlém růstu. Víte, jaké ovoce a zelenina jsou nejvíce kontaminované?

Co používat

Pokud chcete použít brambory k léčení, můžete je buď najemno nastrouhat a využít tímto způsobem k obkladům i ke konzumaci. Na mnoho potíží stačí bramborová šťáva, kterou získáte vylisováním nebo v jakémkoli odšťavňovači. Některé recepty také počítají s naložením kousků brambor do vody přes noc.

Použití šťávy z brambor

Velmi prospěšné je použití šťávy z brambor při žaludečních a střevních potížích. Šťáva totiž působí i proti žaludečním vředům a hojí také zánět střev. Pro tento účel popíjíme 3x denně 1dl šťávy. Brambory obsahují hodně draslíku. Při pravidelném popíjení šťávy dojde k mírnému poklesu krevního tlaku. Ti, kdo mají příliš nízký tlak, by si proto měli dát pozor.

Nevhodná je šťáva z brambor pro ty, kdo mají draslíku nadbytek. Například pro lidi s nemocnými ledvinami. I tito lidé mohou používat bramborovou šťávu, ale jako kloktadlo. Její protizánětlivé účinky působí v ústní dutině na afty či paradentózu. Z bramborové šťávy si můžete připravit také nápoj na podporu imunity. Přidáte ještě šťávu z červené řepy, trochu rakytníkové šťávy a trochu citronové šťávy.

Použití nastrouhaných brambor

Nastrouhané brambory se hodí jako obklad na různé ekzémy, akné a konečně také jako hydratující pleťová maska. Necháváme působit zhruba 25 minut. Brambora je účinná i při popáleninách. Pro léčebné účely bychom měli postup opakovat alespoň třikrát týdně. Nejlepší pomocníci na hojení ran. Znáte i ty hodně netradiční?

Někteří doporučují i konzumaci syrových nastrouhaných brambor ráno na lačno při zánětech střev. V některých případech se tak uklidní i vleklé a obtížné záněty. Pacienti s Crohnovou chorobou by tedy měli zbystřit a buď šťávu nebo nastrouhaný brambor vyzkoušet.

Použití vařených brambor

V některých případech se doporučuje použít uvařenou a rozmačkanou bramboru. Například na ječné zrno by se měla přiložit brambora ve slupce zabalená do kapesníku. Její teplota by měla být co nejvyšší – co snesete. Nechat přiložené asi 15 minut.

Bramborové obklady z vařených brambor se dají použít i pro různé hojivé masky. Pokud uvaříte dvě brambory ve slupce, přidáte lžíci kukuřičné mouky, dvě lžíce mléka a malou lžičku citronové šťávy, vše rozmačkáte, získáte dobrý prostředek na zjemnění popraskané kůže. Zabalte ruce či nohy do igelitu a nechte působit asi 20 minut. Pak důkladně omyjte a ošetřete krémem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Kosmická bouře na Marsu zmírňuje. Podaří se NASA obnovit spojení se ztraceným robotem?

Vylezla vám kostice u podprsenky? Triky, jak se to dá ještě...

Plíseň na stěnách? Pomozte si solí nebo octem

Pes vs. eskalátor. Naučte svého mazlíčka jezdit na schodech

Prorůstá vám chodník plevelem? Osaďte jej okrasnými...

Toužíte ještě po bazénu? Vyrobte si ho jednoduše z balíků...

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...