Ládujete se vitamíny od rána do večera? Můžete si pořádně uškodit

Zdraví 17. května 2018 | 10:02 — Monika Moorová
Mnoho lidí přijímá vitamíny jako denní výživový doplněk s přesvědčením, že takový vitaminový koktejl prospívá jejich zdraví. Paradoxně však může většina vitaminů více ublížit než pomoci.
Dalších 5 fotografií v galerii
Mnozí lidé vyhazují peníze za chemické produkty, které jim mnohdy spíše škodí / Pixabay

Dokonce i po desetiletích výzkumu vědci neprokázali, že konzumace vitamínů zlepšuje zdraví nebo imunitu. A jak jsou na tom obyčejné chilli papričky? Budete pořádně překvapeni.

Multivitaminy

V minulosti byly multivitaminové doplňky považovány za klíčové pro optimální zdraví. Zvláště v kombinaci s vitamínem C (na podporu imunity), vitamínem A (ochrana očí) a vitamínem B (jako zdroj energie). Nyní však odborníci doporučují, abyste to s multivitaminovými doplňky raději nepřeháněli, protože vyvážená strava obsahuje dostatek látek i vitamínů, které tělo potřebuje. Jaké potraviny nám zaručí dostatečný příjem vitamínu C? Dozvíte se v našem jiném článku.

Antioxidanty

Díky dobrému marketingu se nadměrně konzumují i antioxidanty. Nicméně málokdo ví, že jejich pravidelná konzumace je spojena s vyšším výskytem některých typů nádorových onemocnění.  Vitamíny A, E a C jsou známými antioxidanty, o kterých se dlouho a pozitivně hovořilo v souvislosti s prevencí rakoviny. Nedávné studie tvrdí opak - nadměrná konzumace antioxidantů může mít škodlivý účinek.

Vitamín B3

Ani tento vitamín byste v chemické formě neměli příliš konzumovat. Raději si místo pilulek dopřejte tuňáka či lososa. Po mnoho let je vitamín B3 považován za ochranu zdravého srdce a prevenci Alzheimerovy choroby. Rozsáhlá studie z roku 2014 však potvrdila, že dlouhodobě působící zvýšené dávky vitamínu B3 vůbec nechrání před infarktem či mrtvicí a nesnižují hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Nadměrná konzumace vitaminu může navíc způsobit problémy s játry a zvýšit pravděpodobnost vnitřního krvácení.

Vitamin E

I tento vitamín se jistý čas spojoval s prevencí rakoviny, ale výzkum z roku 2011 ho postavil do jiného světla. Bylo zjištěno, že muži, kteří jej pravidelně užívali, byli náchylnější ke vzniku rakoviny prostaty. Pokud si myslíte, že vám v těle chybí vitamín E, jezte více zeleniny. Znáte sílu rakytníkového oleje?

Z uvedeného je patrné, že mnozí lidé pod vlivem masívní každodenní reklamy jsou ochotni vyhazovat peníze za chemické produkty, které jim mnohdy spíše škodí. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

České krásky na českých horách: Kde si v zimě užívají Aňa Geislerová, Mahulena Bočanová nebo Markéta Hrubešová?

Upečte si jablka v máslovém župánku, budete se k nim rádi...

Pečené kuře na plechovce s pivem. Lahodné a šťavnaté maso...

Trápí vás v kuchyni octomilky? Vyvarujte se následujících...

Chcete tradiční stromeček? Pak sáhněte po slámě a...

Jak pečovat o pejska v zimě, aby se měl dobře. Dieta,...

Připravte si na Štědrý večer netradiční omáčku,...

Zavřít reklamu